Päikeselennuk jätkab edukat teekonda: Solar Impulse 2 jõudis Oklahomasse ({{commentsTotal}})

Päikeselennuk Solar Impulse 2 läbis edukalt oma ümbermaailmareisi järjekordse osa, jõudes 18 tunniga USA Arizona osariigist Oklahomasse.

Lendurite sõnul sujus lend hästi ning tõenäosus lennu alguspunkti Abu Dhabisse tagasi jõuda on suur, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Päikeselennuk alustas teed mullu märtsis Abu Dhabist.

Solar Impulse 2 liigub puhtalt päikeseenergia jõul, kasutamata tilkagi kütust.

Šveitsi ettevõtja André Borschbergi ja psühhiaatrist seikleja Bertrand Piccardi töörühma ehitatud päikeselennukit Solar Impulse 2 näidati avalikkusele esimest korda 2014. aastal. See on edasiarendus 2009. aastal ilmavalgust näinud lennukist, millega demonstreeriti muu hulgas esimest korda, et päikeselennukid suudavad terve öö vältel õhus püsida.

Võrreldes oma eelkäijaga on lennuk suurem ning tiibade siruulatus on võrreldav Boeing 747-ga, ulatudes 72 meetrini. Sellele vaatamata ei ületa lennuki mass keskmise pereauto oma. Õhusõiduki tippkiirus jääb aga 140 km/h piirimaile.

Lisaks on täiustatud lennukit energiaga varustavaid liitiumpatareisid ning päikesepaneele, millest viimaseid leidub lennukil kokku 17 200. Eelnevates intervjuudes on Borschberg märkinud, et lennuk võiks korraga kuni kuu õhus püsida – piiravaks teguriks on piloodi vajadused. Kuigi ka viimaste katmisele on rohkem tähelepanu pööratud. Lennuk on varustatud automaatpiloodi, kloseti ja voodiga, mil piloodi iste on võrreldav ergonoomilise äriklassi tooliga.

Ümbermaailmalend kestaks esialgse kava kohaselt umbes 90 päeva, millest kulutataks lendamisele 20.

Toimetaja: Greete PalmisteOokean.Ookean.
Kalad tulid maismaale arvatust kiiremini

Kalade areng vee-elukatest maismaaloomadeks võis käia seniarvatust palju kiiremini. Nii väidavad kanada ja rootsi teadlased, kes on tänapäevaste võtetega uuesti põhjalikult läbi uurinud ühe enam kui 300 aastat tagasi Šotimaalt leitud loomafossiili.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Valguskiir andis teada valge kääbuse massi

Taevatähtede massi pole niisama lihtne mõõta. Neid ei saa ju lihtsalt kaalule asetada, aga õnneks on olemas Einsteini üldrelatiivsusteooria, mille abiga on nüüd esimest korda otseselt üle mõõdetud ühe valge kääbustähe mass.

Geenivaramule on geeniproovi andnud 52 000 inimest

Ligi viis protsenti Eesti täisealisest elanikkonnast ehk umbes 52 000 inimest on Eesti geenivaramule andnud oma geeniproovi. Tulevast sügisest hakkab geenivaramu kõigile neile, kel on geenitest tehtud, jagama tervise kohta personaalset tagasisidet. Ühtlasi loodab geenivaramu hakata lähiaastatel koguma uusi geeniproove, millest saaks infot enda geeniandmete kohta suisa ligi 500 tuhat inimest.