Päikeselennuk jätkab edukat teekonda: Solar Impulse 2 jõudis Oklahomasse ({{commentsTotal}})

Päikeselennuk Solar Impulse 2 läbis edukalt oma ümbermaailmareisi järjekordse osa, jõudes 18 tunniga USA Arizona osariigist Oklahomasse.

Lendurite sõnul sujus lend hästi ning tõenäosus lennu alguspunkti Abu Dhabisse tagasi jõuda on suur, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Päikeselennuk alustas teed mullu märtsis Abu Dhabist.

Solar Impulse 2 liigub puhtalt päikeseenergia jõul, kasutamata tilkagi kütust.

Šveitsi ettevõtja André Borschbergi ja psühhiaatrist seikleja Bertrand Piccardi töörühma ehitatud päikeselennukit Solar Impulse 2 näidati avalikkusele esimest korda 2014. aastal. See on edasiarendus 2009. aastal ilmavalgust näinud lennukist, millega demonstreeriti muu hulgas esimest korda, et päikeselennukid suudavad terve öö vältel õhus püsida.

Võrreldes oma eelkäijaga on lennuk suurem ning tiibade siruulatus on võrreldav Boeing 747-ga, ulatudes 72 meetrini. Sellele vaatamata ei ületa lennuki mass keskmise pereauto oma. Õhusõiduki tippkiirus jääb aga 140 km/h piirimaile.

Lisaks on täiustatud lennukit energiaga varustavaid liitiumpatareisid ning päikesepaneele, millest viimaseid leidub lennukil kokku 17 200. Eelnevates intervjuudes on Borschberg märkinud, et lennuk võiks korraga kuni kuu õhus püsida – piiravaks teguriks on piloodi vajadused. Kuigi ka viimaste katmisele on rohkem tähelepanu pööratud. Lennuk on varustatud automaatpiloodi, kloseti ja voodiga, mil piloodi iste on võrreldav ergonoomilise äriklassi tooliga.

Ümbermaailmalend kestaks esialgse kava kohaselt umbes 90 päeva, millest kulutataks lendamisele 20.

Toimetaja: Greete PalmisteLääneriikide tarbimise mõjul sureb Aasias kümneid tuhandeid inimesi

Ainuüksi Lääne-Euroopa ja Ameerika Ühendriikide jaoks mõeldud kaupade tootmisel tekkiv õhureostus viib Hiinas igal aastal enam kui 108 000 inimese enneaegse surmani. Kokku nõuab rahvusvahelisest kaubandusest tingitud õhureostus aastas enam kui 750 000 elu.

Alo Lõhmus: hindamatu huvi ja lämmatav kohustuslikkus

Kohustuslike ainete lisamisest õppekavadesse head nahka ei tule, see-eest nn loovainetes numbrilisest hindamisest loobumine on samm õiges suunas, leiab Alo Lõhmus Vikerraadio päevakommentaaris.

Labor: kured tulevad, õhulõhed sulguvad

Sookurg Ahja 5 on oma kevadisel kojurändel jäänud pikemalt peatuma Põhja-Iisraelis, kus inimesed toidavad teda ja veel tuhandeid liigikaaslasi maitsva maisiga. Noore kure panusest maailma teadusse räägib Eesti maaülikooli ornitoloog Aivar Leito.