100 sekundi video: Positiivne psühholoogia ({{commentsTotal}})

Mida kujutab endast positiivne psühholoogia ja kuidas oma õnne ise sepistada? Nendel teemadel arutleb 100 sekundi videos Tartu ülikooli isiksuse- ja sotsiaalpsühholoogia vanemteadur Toivo Aavik.

Termin positiivne psühholoogia on viimasel ajal lausa sõnakõlksuks muutunud. Kuid mis see tegelikult on? Loomulik on, et iga inimene üritab olla õnnelik oma elus, kuid selleks on mitmeid teid. Mõni arvab, et õnn seisneb selles kui pole rasket haigust või et pole sõda. Teised tahavad õnneks aga midagi enamat – isiklikku arengut, huvitavat elu ja meeldivaid emotsioone.

On selge, et juba laps areneb kiiremini kui keskenduda tema tugevustele ja unistustele, mitte otsida temas vigu, mida parandada. Mõned inimesed arvavad, et küll õnn neid kuskil ja kunagi üles leiab – see ei vasta tõele. Isegi lotovõidu saamiseks tuleb enne teenida raha ja siis osta selle eest pilet. Positiivne psühholoogia väidab – et õnn ei teki mitte positiivse sündmuse tagajärjel, vaid positiivsed sündmused juhtuvad just õnnelike inimestega.

Ja just sellega positiivne psühholoogia ka tegeleb – ta tahab teada, mis muudab elu täisväärtuslikuks ning paneb inimesed oma elust rõõmu tundma? Mis on õnn? Kuidas muuta oma elu kvaliteetsemaks, lihtsate ja käepäraste vahenditega? Loomulikult on nende teemadega tegelemine toonud kaasa uusi teadmisi selles vallas.

Kui varem arvati, et inimese õnn sõltub peamiselt välistest teguritest – näiteks saate suure lotovõidu – siis praegu on see suhtumine olulisem määral muutunud ja leitud, et igal inimesel on olemas oma isiklik õnne sättepunkt. Seega – kui te ka võidate lotoga, siis loomulikult õnnetase tõuseb, kuid mingi aja möödudes langeb see ikka tagasi oma algtasemele. Kui positiivne sõnum seisneb selles – igal inimesel on umbes 40% ulatuses võimalus ise midagi ära teha oma õnnelikkuse määra tõstmisel.

Positiivne psühholoogia on välja pakkunud mitmeid sekkumisi, kuidas oleks võimalik seda teha. Kuidas? Nimetagem vaid mõned neist. Tänulikkus, mida tunda inimeste vastu, kes on teid aidanud ja toetanud. Nautlemine, mis aitab leida oma minevikust, olevikust ja ka tulevikku vaadates sündmusi, mis teevad elu nauditavaks. Oma parima võimaliku mina ette kujutamine – kõik see võib täide minna!

Toivo Aaviku Tartu Ülikooli suveülikooli koolitus „Positiivne psühholoogia – teooria ja praktika“ toimub 16. augustil Tartus. Ülikooli suvekursused on mõeldud kõigile, kel soovi ja tahet ennast erialaselt või huvialaselt täiendada. Info ja registreerumine suveülikooli koolitustele kodulehel www.ut.ee/suveulikool.Elevant.Elevant.
Plastplaneet: inimeste valmistatud plastmass kaalub miljard elevanti

Plast on populaarne. Selles pole mingit kahtlust. Materjali masstootmise algusest saati on valmistatud plasti niivõrd palju, et kaaluda üles enam kui miljard elevanti. Taaskasutusse on jõudnud sellest aga vaid napid üheksa protsenti, näitavad värsked arvutused.

Lisatud graafikud.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Geko jalg.Geko jalg.
Gekojalast inspireeritud robot aitab päästa maailma kosmoseprügist

Kus on käinud inimesed, sealt leiab ka rämpsu. Alates esimestest kosmose vallutamise plaanidest saadik on suutnud inimkond tekitada maakera ümber enam kui poolest miljonist rusutükist koosneva pilve. Segaduse klaarimise võti võib peituda maailma peaaegu kõige osavamates ronijates – gekodes – ja neist inspireeritud robotites.

Kaheksas raseduskuu.Kaheksas raseduskuu.
Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.