Energia avastuskeskuses saab teada, mis juhtub, kui inimest tabab kõrgepinge  ({{commentsTotal}})

''Ringvaate'' saatejuht Hannes Hermaküla käis Tallinnas energia avastuskeskuses uurimas, mis juhtub siis, kui inimest tabab kõrgepinge.

''Nikolai Tesla mõtles üle saja aasta tagasi välja sellise masina. Ta algul ei teadnud, mis ta välja mõtles, hakkas siis katsetama ja avastas, et kõrgepinget on väga kerge saada, aga see peab olema kõrgsageduslik ja siis on sel efektid fantastilised,'' tutvustas keskuse teadus- ja arendusjuht Aare Baumer kõrgepinge tekitamiseks kasutatavat Tesla trafot.

Energia avastuskeskuses asuva generaatoriga on võimalik pinget tõsta enam kui poole miljoni voldini. Muljetavaldavale näitajale vaatama on seadme võimsus seejuures suhteliselt väike ja Baumeri sõnul kõrvutatav umbes kolme mikrolaineahjuga.

''Tarvitame seda Tesla ideed veelkord, et pinge kasvab nende harmooniliste võrra eksponentsiaalselt ja jõuab siin maksimumi. Sa kujutad endale ette, et lõikad nagu sõna otseses mõttes kääridega pinget endale ja häälestad endale siin maksimumi välja,'' selgitas leiutaja ja tõi võrdluse klaveri- ja kitarrikeelega.

Baumer ei pelga 19. sajandil elanud inglise füüsikust Michael Faradayst inspireeritud metallist ülikonda kandes teha Tesla trafoga ka lähemat tutvust. Kuigi kõrgepinge ise inimkehale olulist mõju ei avalda, teevad seda sädelahendused. Elektrivool tuleb kehast seega ikkagi mööda juhtida. Kuna naha elektritakistus on metallist märkimisväärselt suurem, piisab selleks kehaga paralleelselt asetsevast soomusrüüst.

Lähemalt võib Faraday ülikonda, Teslat trafot ja välgumehe-show'd näha energia avastuskeskuses neljapäeval, 24. märtsil kell 11.00, 14.00 ja 16.00.

Toimetaja: Madis Laur, Jaan-Juhan OidermaaÜhe minuti loeng: mis muudab koolilapsed õnnetuks?

Kuigi on lihtne arvata, et õpilaste mureliku meele põhjus on kooliväsimus, võib olla väsimus hoopis märk mõningatest puuduvatest õpioskustest, leiab Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi teadur Grete Arro.

Video: TalveAkadeemia teaduspäev

Tartus ja Tallinnas toimunud Tudengiteaduse nädal tipnes teaduskeskuses Ahhaa toimuva teaduspäevaga. Ettekandeid tudengite uurimistöödest sai jälgida ka ERR Novaatori vahendusel. Teadustööde selleaastaseks läbivaks märksõnaks oli sel aastal jätkusuutlikkus.

Energiatootjate süsinikuheitmete maht ei kasva

Maailma energiasektori süsinikdioksiidiheitmete hulk ei kasvanud mullu kolmandat aastat järjest.