Londoni ''hiidrott'' annab põhjust teritada elutervet kriitikameelt ({{commentsTotal}})

Internetis leidub kõike – fakte, tarkuseteri, nunnusid kassipilte ning lausvalet ja liialdusi. Viimaste sekka saab arvata ka nädalavahetusel sotsiaalmeedias õõva ja kahinat tekitanud kuuldused Londoni pargis tabatud 1,2 meetri pikkusest rotist, mille võimendamisel mängis olulist rolli (kuri)kuulus tabloid Daily Mail.

''Mina mõtlesin seda, et küll see London on tore ja kummaline koht. Seal on Harry Potter, igasugused maagilised tegelased ja nüüd on siukesed suured rotid ka. Kuid nagu pildi pealt näha, tajud ära, et see on optiline illusioon, mis on lainurgaga võetud,'' meenutas zooloog Tiit Maran saates ''Ringvaade''.

Liialdatud on ka mõne aasta eest Rootsi meediasse jõudnud hiidnäriliste kaaluga, mis ulatus väidetavalt 12 kilogrammini. Looduslugu Marani sõnul nii suur rotte ei tea. ''Eks see kuulub kõik ikka samasse vald(kond)a. Näriliste hulgas muidugi on suuri liike olemas. Kõige suurem on see, mis on Lõuna-Ameerikas – kapibaara. See võib kuni 60 kilo olla,'' märkis zooloog.

Pärishiirlasi ehk rottide lähimaid Vana Maailma sugulasi elab maailmas kokku umbes 600 liiki, kellest suurim – bambusrott – võib kaaluda aga vaid kuni neli kilo.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaOokean.Ookean.
Kalad tulid maismaale arvatust kiiremini

Kalade areng vee-elukatest maismaaloomadeks võis käia seniarvatust palju kiiremini. Nii väidavad kanada ja rootsi teadlased, kes on tänapäevaste võtetega uuesti põhjalikult läbi uurinud ühe enam kui 300 aastat tagasi Šotimaalt leitud loomafossiili.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Valguskiir andis teada valge kääbuse massi

Taevatähtede massi pole niisama lihtne mõõta. Neid ei saa ju lihtsalt kaalule asetada, aga õnneks on olemas Einsteini üldrelatiivsusteooria, mille abiga on nüüd esimest korda otseselt üle mõõdetud ühe valge kääbustähe mass.

Geenivaramule on geeniproovi andnud 52 000 inimest

Ligi viis protsenti Eesti täisealisest elanikkonnast ehk umbes 52 000 inimest on Eesti geenivaramule andnud oma geeniproovi. Tulevast sügisest hakkab geenivaramu kõigile neile, kel on geenitest tehtud, jagama tervise kohta personaalset tagasisidet. Ühtlasi loodab geenivaramu hakata lähiaastatel koguma uusi geeniproove, millest saaks infot enda geeniandmete kohta suisa ligi 500 tuhat inimest.