Magamatus kasvatab nälga sarnaselt kanepile ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: fauxly/Creative Commons

Unepuuduse all kannatavate inimeste verd uurinud teadlased leiavad, et unenappus näib kasvatavat inimeste söögiisu sarnasel viisil läbi kui kanepi peamine psühhoaktiivne komponent.

Kuigi uuring hõlmas vaid 14 vabatahtlikku, toimus see hästi kontrollitud tingimustes, mis lisab tulemustele hädavajalikku usaldusväärsust. Kahes järgus kokku kaheksa päeva kestnud katse käigus võimaldati neil neljal päeval magada kuni 8,5 tundi ning teistel päevadel neli tundi vähem.

Igal päeval anti uurimisalustele samal kellaajal kellaajast sõltuvalt samu toite. Samuti võeti neilt regulaarsete ajavahemike tagant vereproove. Mõlema katseperioodi neljandal päeval võisid nad süüa aga lisaks ka nii palju suupisteid, kui nad parasjagu tahtsid.

Chicago ülikooli teadlased eesotsas Erin Hanloniga leidsid, et magamatuse mõjul ei langenud uurimisaluste veres leiduva endokannabinoidi 2-AG tase õhtuks sedavõrd madalale kui tavaliselt. Võrreldes päevadega, mil nad korralikult välja magada said, oli selle suhteline sisaldus keskmiselt 30 protsendi võrra kõrgem. Sarnaselt võib aju endokannabinoidsüsteemi mõjutada kanepi suitsetamine.

Erinevus peegeldus otseselt ka inimeste käitumises. Unepuuduse all kannatades sõid kasvas uurimisaluste poolt neljandal päeval söödud suupistete kogukalorsus 400 kalori võrra. Söödud rasva hulk kahekordselt. Ärkvelolekust tingitud energiavajaduse oleks saanud rahuldada süües vaid umbes 70 kalori jagu suupisteid.

Lisaks endokannabinoid 2-AG'le kasvatas unenappus teadlaste sõnul veres leiduva näljahormooni greliini hulka, vähendades samas veres leptiini suhtelist sisaldust. Molekul seondub täiskõhutunde tekkimisega. Töörühm nendib, et ei tea veel täpselt, milliste mehhanismide kaudu unepuudus endokannabinoidsüsteemi mõjutab. Samuti tuleb Hanloni ja tema kolleegide sõnul põhjalikumalt uurida, kas unepuudus seondub ülekaalulisusega just kasvanud näljatunde tõttu.

Uurimus ilmus ajakirjas Sleep.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Lapsed katsetasid, kas luubi ja peegli abil on võimalik õhupall katki teha - oli küll. Üsna pea pärast täpset laseriga sihtimist kärgataski pall puruks.Lapsed katsetasid, kas luubi ja peegli abil on võimalik õhupall katki teha - oli küll. Üsna pea pärast täpset laseriga sihtimist kärgataski pall puruks.
Õigus huviringides osaleda ei ole kõigile Eesti lastele võrdselt tagatud

Tänapäeval lastele avatud laialdastes võimalustes ei pruugi huviringides osalemine tunduda keeruline – kuid milline on tegelik olukord?

Vanalinna päevade avamineVanalinna päevade avamine
Postkommunismi varjud: vene elanikkonda iseloomustab endiselt skeptitsism

Kuigi peale valimisaktiivsuse on viimase 12 aasta jooksul suurenenud ka inimeste osalemine kodanikualgatustes, on Eesti elanikkond endiselt pigem võõrandunud ja skeptiline, selgub Tartu ülikooli ühiskonnateadlaste tehtud analüüsist. Siin mängib olulist rolli ka rahvuseline lõhe, mis on muutnud just siin elavad venelased pigem vaikselt protestivateks kui aktiivseteks kodanikeks.