Tarmo Soomere: Eesti teadus seisab anomaalselt hästi ({{commentsTotal}})

Teaduste Akadeemia presidendi Tarmo Soomere hinnangul läheb Eesti teadusel hästi.

Soomere rääkis ETV-le antud intervjuus, et teadus ja teadlased on lahutamatud asjad - kui teadusel läheb hästi, läheb ka teadlastel hästi.

"Enamik teadlasi ei tee oma teadust raha pärast, tegelikult on kaasajal teaduse tegemise aluseks see, et teadlane on diagnoosiga inimene - ta ei saa teisiti, kui peab elama teadusest, peab saama teada midagi uut ja veel enam, ta peab sellest rääkima teistele," selgitas Soomere.

"Eesti teadus seisab tegelikult anomaalselt hästi. Toon ühe näite - me sageli kurdame, et meie teadus ei ulatu kuskile maailma kõrgsfääridesse ja meid ei ole kuulda, aga möödunud aasta 28. augustil avaldas maailma üks juhtivaid teadusajakirju Science kaks eesti teadlaste artiklit korraga. Täiesti sõltumatult, kaks teadusrühma, mõlemad kirjutasid seentest. Nii et me teame hästi, et Eestist on maailma teaduse tipus meie kõrgenergiafüüsikud, populatsioonigeneetika, molekulaarbioloogia ja on selgunud, et meie seeneuurijad on maailma absoluutses tipus," lisas ta.

Toimetaja: Merili NaelVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Väiksemad planeedid jagunevad kahte selgesse rühma

Alles see oli, kui teadlased ei teadnud väljaspoolt meie Päikesesüsteemi ühtegi planeeti, kuid nüüd on nn eksoplaneete hakatud avastama suurel kiirusel ja hulgakaupa. NASA kosmoseteleskoobi Kepler abiga on nüüd äsja üles leitud ja teatavaks tehtud ühekorraga lausa 219 uut planeedikandidaati.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.