Ainulaadsed savianumad jätsid arheoloogid nõutuks ({{commentsTotal}})

Möödunud aastal leiti Naissaare lähistel ainulaadsed savianumad, mis on sedavõrd kummalise välimusega, et otstarvet ei oska täpselt kindlaks määrata ei kodu- ega välismaised eksperdid. Eesti Meremuuseumi merearheoloogia teadur Vello Mäss käis saates ''Terevisioon'' tutvustamas erinevaid tänaseks välja käidud hüpoteese.

''See on tõeline mõistatus. See on üks kaheksast taolisest ümarnõust, mis merepõhjast Tallinna lahest välja on toodud. [...] Lisaks sellele veel muud materjali, aga need on nüüd kõige põnevamad esemed. [...] Ei meil ega välismaal füüsilisel kujul ega erialases kirjanduses taolistest esemetest juttu ei ole,'' märkis allveearheoloog saates ''Terevisioon''.

Üks kõige esimesi arvestatavaid pakkumisi oli, et see võis olla kunagi olnud kasutusel aroomiteraapias. ''Kui seda nõud alt kuumutada ja ülemisest avast sisse tilgutada näiteks eukalüptiõli, siis see aurustub siin sees ja külgmiste avade kaudu levib see hingamisteedele kasulik lõhn üle terve ruumi,'' selgitas Mäss.

Sama loogika alusel võiks oletada, et selle kaudu on kunagi illegaalsetes lõbustusasutustes hingatud selle kaudu ka n-ö mõnuaineid.

'Ühe kõige vettpidavama versiooni käis välja Tartu ülikooli konsultant Tullio Ilomets, kes on hariduselt keemik. ''Ta ütles niimoodi, et tema arvates võidi kasutada taolisi anumaid keemia- või farmaatsialaborite sisustuse ühe komponendina [...] Hilisematel aegadel on taolisi nõusid, kus on palju külgtuubuseid, sealt välja tulevaid peeneid torusid kasutatud mingite vedelike või gaaside eraldamiseks vastavalt sellele, kuhu neid vaja on,'' laiendas teadur.

Veebiavarustes on teiste seas netikommentaatorid käinud välja ka huvitavamaid hüpoteese. ''Seda nõud võidi kasutada käsigranaadina või süütepudelina, millega teiste laevu süüdata,'' tõi Mäss näite.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Väiksemad planeedid jagunevad kahte selgesse rühma

Alles see oli, kui teadlased ei teadnud väljaspoolt meie Päikesesüsteemi ühtegi planeeti, kuid nüüd on nn eksoplaneete hakatud avastama suurel kiirusel ja hulgakaupa. NASA kosmoseteleskoobi Kepler abiga on nüüd äsja üles leitud ja teatavaks tehtud ühekorraga lausa 219 uut planeedikandidaati.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.