Eesti noor teadus välismaal: kuidas inimese sisemusest kiiresti pilti teha ({{commentsTotal}})

Magnetresonantstomograafia uuring võimaldab meil inimkehast teha pildi, kuid see võtab aega ning seda aega tihtilugu pole. Kuidas saada MRT pilt kiiresti ja kvaliteetselt, sellele on võimalik lahendus matemaatikute ja füüsikute kätes.

Heiki Niglas on Cambridge’i ülikooli doktorant, kes konverentsil „Eesti noorteadlased välismaal“ pidas ettekande teemal “MRT, polünoomid ja aproktsimatsiooniteooria”.

Ettekandes rääkis Heigi Niglas aproksimatsiooniteooriast ja selle rakendustest ning spetsiifilistest probleemidest, millega ta pragu tegeleb.

Kõigile on teada magnetresonantstomograafia (MRT) uuring, kus saadakse pilt inimese sisemusest. See aga võtab aega ja sageli oleks vaja seda saada võimalikult kiiresti. Taolisi probleeme on võimalik matemaatiliselt hästi formuleerida ja viimasel kümnendil on tehtud palju edusamme, kuidas MRT uuringut kiirendada ehk teha vähem mõõtmisi kvaliteeti kaotamata.

Ideaalse pildi saamiseks oleks vaja lõpmatut infohulka, aga arvutis saab salvestada vaid lõpliku hulga informatsiooni. Pildi näol on meil matemaatiliselt tegemist funktsiooniga ja masin annab välja mingid numbrid, näiteks teatud hulga Fourier' kordajaid. Selle info ehk nende kordajate abil on vaja taastada pilt nii täpselt kui võimalik.

Selleks on välja töötatud palju erinevaid meetodeid ja eriti viimase kümnendi jooksul on tehtud mitmeid samme, mida on praktikas ka juba rakendatud. Just viimasest sellega seotud matemaatilistest probleemidest räägib Heiki Niglas oma ettekandes.

Toimetaja: Marju HimmaArvuti.Arvuti.
Töö, mis reedab inimese

Kusagil kultuuriruumis liigutab sõnumituuleke tarkusetera, et kui tahad näha inimese tegelikku iseloomu anna talle alkoholi. Alaealistele ja karsklastele peaks sobima versioon, milles peab inimese une pealt üles ajama. Ka siis pidavat avanema võimalus näha ärkvel oldud ajal tähelepaneliku valve all enda teada hoitud ehtsamat palet.

Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.
Vilo: riigist sõltub, kas IT-firmadele jagub tehisintellekti arendajaid

Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.

Kahte tüüpi mitteväikerakk-kopsuvähk metaboliseerib glükoosi erinevalt. Glükoositransporter GLUT1 (pildil roheline) on kopsu lamerakk-kartsinoomi rakkudes (paremal) palju enam levinud kui kopsu adenokartsinoomi rakkudes (vasakul).Kahte tüüpi mitteväikerakk-kopsuvähk metaboliseerib glükoosi erinevalt. Glükoositransporter GLUT1 (pildil roheline) on kopsu lamerakk-kartsinoomi rakkudes (paremal) palju enam levinud kui kopsu adenokartsinoomi rakkudes (vasakul).
Suhe suhkru ja vähi vahel võib olla arvatust magusam

Texase ülikooli teadlased Dallases leidsid, et teatud tüüpi vähk on suhkrust sõltuvam kui teised. See võib tähendada uut suunda tulevastes ravivõimalustes, kus toitumisalaste muutustega võiks ehk olla võimalik vähi progresseerumist aeglustada.

Arukask (Betula pendula) Soomes.
Maaülikooli teadlased andsid panuse arukase genoomi järjestamisse

Helsingi ülikooli professorite Jarkko Salojärvi ja Jaakko Kangasjärvi teadusrühm, kuhu kuulusid ka Eesti maaülikooli teadlased, avaldas arukase genoomiuuringu tulemused. Kaskede loodusliku kohanemismehhanismi mõistmine lisab uusi teadmisi geenitehnoloogiasse ning metsade biotehnoloogiasse.

WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.
Küberekspert lunavararünnakust: tarvis läheks palju suuremat vapustust

Maailmas kümneid tuhandeid arvuteid tabanud WannaCry rünnakut oleks viga seostada vaid ühe organisatsiooni või rühmitusega, leiab küberjulgeoleku ekspert James Scott. Inimeste valvsuse tõstmiseks ja küberhügieeni parandamiseks läheb tarvis aga märksa suuremat vapustust.