Eesti noor teadus välismaal: kuidas inimese sisemusest kiiresti pilti teha ({{commentsTotal}})

Magnetresonantstomograafia uuring võimaldab meil inimkehast teha pildi, kuid see võtab aega ning seda aega tihtilugu pole. Kuidas saada MRT pilt kiiresti ja kvaliteetselt, sellele on võimalik lahendus matemaatikute ja füüsikute kätes.

Heiki Niglas on Cambridge’i ülikooli doktorant, kes konverentsil „Eesti noorteadlased välismaal“ pidas ettekande teemal “MRT, polünoomid ja aproktsimatsiooniteooria”.

Ettekandes rääkis Heigi Niglas aproksimatsiooniteooriast ja selle rakendustest ning spetsiifilistest probleemidest, millega ta pragu tegeleb.

Kõigile on teada magnetresonantstomograafia (MRT) uuring, kus saadakse pilt inimese sisemusest. See aga võtab aega ja sageli oleks vaja seda saada võimalikult kiiresti. Taolisi probleeme on võimalik matemaatiliselt hästi formuleerida ja viimasel kümnendil on tehtud palju edusamme, kuidas MRT uuringut kiirendada ehk teha vähem mõõtmisi kvaliteeti kaotamata.

Ideaalse pildi saamiseks oleks vaja lõpmatut infohulka, aga arvutis saab salvestada vaid lõpliku hulga informatsiooni. Pildi näol on meil matemaatiliselt tegemist funktsiooniga ja masin annab välja mingid numbrid, näiteks teatud hulga Fourier' kordajaid. Selle info ehk nende kordajate abil on vaja taastada pilt nii täpselt kui võimalik.

Selleks on välja töötatud palju erinevaid meetodeid ja eriti viimase kümnendi jooksul on tehtud mitmeid samme, mida on praktikas ka juba rakendatud. Just viimasest sellega seotud matemaatilistest probleemidest räägib Heiki Niglas oma ettekandes.

Toimetaja: Marju HimmaUuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia asutajaliikmed.Eesti Noorte Teaduste Akadeemia asutajaliikmed.
Noorteadlased karjäärist: tarvis on reaalselt toimuvaid konkursse

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liikmed kirjutavad Sirbis lahti Eesti teaduse karjäärimudeli kitsaskohad ning toovad konkreetsed soovitused muutusteks. Muu hulgas tuleks üle vaadata akadeemiliste ametikohtade konkursid, mis praegu on väga ebaühtlaste nõudmistega, pole sageli rahvusvahelised ning kuhu kandideerib 1–2 inimest.

Marss.Marss.
Marsi pinnas on arvatust eluvaenulikum

Marsi pinnas võib olla bakteritele ja teistele mikroorganismidele arvatust veelgi eluvaenulikum. Juhul kui planeedil tõesti elu leidus või leidub, peaks otsima selle jälgi paari meetri sügavuselt, leiavad briti teadlased.

Ausus aitab tööd saada

Omaaegses menufilmis "Saatan kannab Pradat" oli stseen, kus moeajakirjas ajakirjanikutööd sooviva naise kohta selgub tööintervjuul, et teda üleüldse ei huvitagi mood ega riietus. Seepeale võetakse ta otsekohe tööle. Tuleb välja, et ka päriselus pole oma puuduste sõnaselge tunnistamine sugugi nii rumal tegu, kui arvata võiks.

Mitmes kõrgkoolis lõpeb sisseastumisavalduste esitamine

Neljapäeval lõpeb mitmesse Eesti kõrgkooli sisseastumisavalduste esitamine.