Kadi Liis Saar: piiri taga tegutsevate noorteadlaste unustamine maksab kurjalt kätte ({{commentsTotal}})

Kadi Liis Saar.
Kadi Liis Saar. Autor/allikas: Tennisboy/Wikimedia Commons

Teadus. Mis on teadus? Teadus on midagi enamat, kui üks teadlane või grupp teadlasi oma laboris istumas ja eksperimente tegemas või laboris vinge lõhnaga kemikaale sünteesimas. Jah, vahel tuleb ka seda ette, aga teaduse pale on midagi palju rohkemat, mitmetahulisemat ja laiemat.

Teadus on haridus ja haritus, teadus on uurimistöö ja uurimustöö. Teadus on mõtteviis. Teadus on tehnoloogia ja meie ühiskonna tehnoloogiline areng, elu edasi viivate toodete loomine ja meie ees seisvatele probleemidele kiire ja efektiivse lahenduse leidmine. Meie maailma revolutsiooniliselt muutev väärtus kas kohe, kümnendi või sajandi pärast. Teadus harib ja toodab uusi ja uut põlvkonda teadlasi või kõrgtehnoloogilist tööstust edasi viivaid eksperte. Teadus suhtleb ja suhestab ühiskonnaga. Teadus on see keskkond, mis lubab neil eri aspektidel – haridusel, uudishimul, tulisel teadmistejanul ja teaduslikul mõtteviisil – kokku tulla ja koos tegutseda.

Teadus on rahvusvaheline ja palju eesti teadlasi tegutseb piiri taga. Kodu-Eesti peab hoidma kontakti noorteadlastega välismaal ja ka potentsiaalsete tulevaste teadlastega, kes võibolla on alles oma ülikooli õpinguid alustamas. Kui tudeng areneb teadlaseks ilma Eesti ja siinse teadusmaailma peale mõtlemata, ei tunne ta ennast olevat koduse teadusmaastikuga eriti seotud ja tõenäoliselt on tal ka väiksem soov edaspidi selle arengusse panustada.

Arvestagem ka, et paljud on võtnud oma õpingute finantseerimiseks laenu, mis nõuab tagasimaksmist. Kontakti hoidmine teadlaseks välja kujunemise ajal on seega väga oluline.

Eestist väljaspool tegutsevad teadlased saavad ka eemal olles panustada näiteks külalisloengute läbi või juhendades teadustöid. Eesti on väike riik, kus iga inimene ja iga kontakt inimeste vahel teeb meid tugevamaks. Me vajame kõigi toetust, kes hoolivad ja tahavad aidata.

Ma unistan maailmast, kus teadmisjanu, s.o soov uusi asju teada saada ja eksisteerivate asjade olemust mõista, on ülim otsing ja püha graal. Kuid teadus ja teadusel põhinev ühiskond on kasulik laiemalt. Eks me kõik oleme oma silmaga kaenud, kuidas teadus on inspireerinud kunsti ja inspireerinud tehnoloogilist arengut. Küll inspireerib ka edaspidi.

Kuigi teadlasel peaks olema püsivust oma projekt lõpuni, sageli isegi eduka lõpuni viia, on teadlane samaaegselt ka visionäär. Ta on inimene, kes julgeb unistada suurelt, käia välja uusi ja mõnikord lausa utoopilisi ideid, millest mõni võib kümneid tuhandeid insenere mitu aastakümmet intensiivselt tööle motiveerida ja mõjutada lugematut hulka järeltulevaid põlvesid ja nende elu.

Teadlase lai silmaring, oskus pärast mitut või mitutsada ebaõnnestunud katset mitte alla anda, kiire õppimis- ja kõrge analüüsivõime ja ülim ekspertiis omal erialal teevad teadlase nõutuks peaaegu et mistahes eluvaldkonnas.

Väike tükike teadust meie igaühe päevas - üks kiire mõtisklus kuidas vajutus gaasipedaalile autot kiirendab, kuidas mikrolaine ahi söögi üles soojendab või kuidas sõrmevajutus nutitelefonil uue pildi ette toob – väike mõtuslikus neil teemadel teeb juba iseenesest meie maailma kaunimaks kohaks! Soovin senisest pisutki suuremat tükikest teadust meie kõigi igapäeva!

Kadi Liis Saar on Cambridge'i ülikooli biofüüsikadoktorant. Saates ''Labor'' kõlanud teadlase kommentaar sündis arutelus Cambridge'i ülikooli arvutusliku bioloogia doktorandi Alexey Morgunoviga.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaUuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia asutajaliikmed.Eesti Noorte Teaduste Akadeemia asutajaliikmed.
Noorteadlased karjäärist: tarvis on reaalselt toimuvaid konkursse

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liikmed kirjutavad Sirbis lahti Eesti teaduse karjäärimudeli kitsaskohad ning toovad konkreetsed soovitused muutusteks. Muu hulgas tuleks üle vaadata akadeemiliste ametikohtade konkursid, mis praegu on väga ebaühtlaste nõudmistega, pole sageli rahvusvahelised ning kuhu kandideerib 1–2 inimest.

Marss.Marss.
Marsi pinnas on arvatust eluvaenulikum

Marsi pinnas võib olla bakteritele ja teistele mikroorganismidele arvatust veelgi eluvaenulikum. Juhul kui planeedil tõesti elu leidus või leidub, peaks otsima selle jälgi paari meetri sügavuselt, leiavad briti teadlased.

Ausus aitab tööd saada

Omaaegses menufilmis "Saatan kannab Pradat" oli stseen, kus moeajakirjas ajakirjanikutööd sooviva naise kohta selgub tööintervjuul, et teda üleüldse ei huvitagi mood ega riietus. Seepeale võetakse ta otsekohe tööle. Tuleb välja, et ka päriselus pole oma puuduste sõnaselge tunnistamine sugugi nii rumal tegu, kui arvata võiks.

Mitmes kõrgkoolis lõpeb sisseastumisavalduste esitamine

Neljapäeval lõpeb mitmesse Eesti kõrgkooli sisseastumisavalduste esitamine.