Eesti noor teadus välismaal: kuidas luua Eestisse teadusmahukad töökohad? ({{commentsTotal}})

Mida peaks tegema, et teadusmahukad töökohad tekiksid ka Eestis ning värsked doktorid ei näeks karjäärivõimalusi üksnes ülikoolide juures, sellest rääkis oma kogemusele tuginedes dr Rainer Küngas, kes oma teadmisi rakendab Taani tööstussektoris.

Dr Rainer Küngas töötab Taani teaduspõhises tööstusettevõttes Haldor Topsøe, kus tegeleb kütuseleelementide arendusega. Eelmisel nädalal pidas ta konverentsil “Eesti noorteadlased välismaal” ettekande teemal “Teadlasena ettevõttes – all work and no play?“

Viimasel ajal on Eesti meedias omajagu kõneainet tekitanud doktorikraadiga inimeste piiratud karjäärivõimalused Eesti tööjõuturul. Eesti noorteadlased, kes soovivad pärast lõpetamist erialase tööga jätkata, peavad ülikooli juurde jäämist tihti praktiliselt ainsaks reaalseks karjääriteeks.

Samas paljudes teistes riikides on trend vastupidine: valdav enamus doktoritest suundub pärast lõpetamist ettevõtlusesse.

Ettekandes räägib Rainer Küngas ettevõttes ja ülikoolis teaduse tegemise erinevustest ja sarnasustest oma valdkonnas ehk materjaliteaduses, täpsemalt kütuseelementide arendustöös saadud kogemuste põhjal.

Toimetaja: Marju HimmaHiired on inimesi saatnud vähemalt 15 000 aastat

Koduhiired hakkasid inimestega külg-külje kõrval elama juba 15 000 aasta eest, tuhandeid aastaid enne põlluharimise leiutamist ning kasside ja koerte kodustamist.

Astronoomidel on sihikul Saturni ja Jupiteri jäised maailmad

Jupiteri ja Saturni jäiste kaaslaste uurimine võimaldab vastata küsimustele, kui äärmuslikes tingimustes võib (kasvõi algeline) elu kujuneda.

Merejääl sündivad hülgepojad on südikamad

Nii viiger- kui hallhülged eelistaksid järgmise põlvkonna ilmale tuua jää peal. Viigerhülge jaoks on pehme talv teravam probleem, hallhülged saavad poegida ka maismaal, kuid seal sirgunud isendid on merejääl kasvanud liigikaaslastest nõrgemad.