Eesti noored lahendavad maailma suurimal robootikavõistlusel prügiprobleeme ({{commentsTotal}})

Lego võistlus aitab noortel mõista teadust ja tehnoloogiat ning arendab insenerioskuseid ja matemaatilist mõtlemist. Autor: Veoriika Bordei

Maailmas enam kui 290 000 last ühendava robootikavõistluse First Lego League'i selle hooaja poolfinaalid toimuvad Tartus, Tallinnas ja Jõhvis. Eestist võtab jaanuaris peetavatest võistlusest osa 74 meeskonda ehk enam kui 500 õpilast, kes kõik püüavad leida innovaatilisi lahendusi prügiga seotud probleemidele.

Võistluse teemaks on „Prügi rännak“ ja sellepärast uurivad tänavused võistlejad nii prügi kogumist, sorteerimist kui ka nutikat taaskasutust ning disainivad nendes valdkondades meeskonnana innovaatilisi lahendusi.

„Esimeses poolfinaalis Tartus võistlevad 31 koolimeeskonda Lego Mindstorms robotite võistlusel, kus võistluslaual tuleb lahendada 2,5 minuti jooksul prügiga seotud missioone. Lisaks pistetakse rinda robotidisainis, prügimajandusega seotud teadusprojektides ja First Lego League'i põhiväärtusi kandvas meeskonnatöös,“ loetles projektijuht Heilo Altin.

Noored kohtuvad esimeses poolfinaalis Tartus Ahhaa teaduskeskuses juba sel laupäeval, 9. jaanuaril. Tallinnas energia avastuskeskuses toimub poolfinaal 16. jaanuaril ning Jõhvi spordikeskuses 23. jaanuaril.

Videokokkuvõte 2015. aasta Eesti First Lego League’ist:
First Lego League’i projektijuht Heilo Altin rääkis, et võistluse suurim väärtus on lisaks noorte STEM oskuste (teaduse ja tehnoloogia mõistmine, insenerioskused ja matemaatiline mõtlemine) arendamisele, kasvatada sotsiaalset vastutustundlikkust ja luua midagi ühtse meeskonnana. „Võistluseks valmistumine on mitme kuu pikkune meeskondlik protsess, kus juhendajad küll toetavad, aga lapsed teevad ise kogu töö. Uudishimu ja isetegemine on parim õppimise viis.”

First Lego League on maailma suurim robootika ja tehnikaalane võistlus noortele vanuses 9-16, mille eesmärk on tõsta noorte huvi teaduse, tehnika ja inseneeria vastu ning arendada eluks vajalikke oskusi nagu kriitiline mõtlemine, probleemide lahendamine, loovus ja enesekindlus. Eestis korraldab võistlust MTÜ Robootika koos Tartu ülikooliga.

Rohkem infot võistluste kohta leiab robootika.ee lehelt.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikoolGrafeeni abil nutiseadmega õhureostust mõõtma

Tartu ülikooli füüsikud avaldasid järjekordse töö õhukese süsinikukihi ehk grafeeni tulevaste kasutusvõimaluste kohta. Ei pruugi minna rohkem kui mõni aasta, mil meist igaühe mobiiltelefonis on sensor, mis aitab välisõhu reostatust mõõta ning puhtama õhuga liiklemisteid valida. 

Metsad mõjutavad nii kohalikku kui üleilmset kliimat

Metsad täidavad planeedi jahutamisel mitmekülgset rolli ja ei piirdu ainult süsinikdioksiidi talletamisega.

Uuring: hunnid langesid roomlaste propaganda ohvriks

Ajalooürikutes kirjeldatakse antiikaja lõpul Euroopasse tunginud hunne sageli "maad tabanud katku" või isegi millegi hullemana. Vana-Rooma riigi piirialadel elanud inimeste säilmeid uurinud teadlased leiavad aga, et lihtinimeste tasandil oli hunnide ja roomlaste kooselu märksa rahumeelsem.