Särghaua maateaduste keskuses säilitatakse puursüdamikke ja geoloogilisi etalone ({{commentsTotal}})

Pärnumaal Vändra vallas avati Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) Särghaua maateaduste keskuse uus puursüdamike hoidla, kus säilitatakse Eestist, Lätist, Leedust ja Venemaalt pärit, peamiselt nõukogude perioodil puuritud puursüdamikke ja geoloogilisi etalone.

Särghaua keskuses säilitatakse enam kui 22 kilomeetrit maapõue läbilõikeid, mis pärinevad enam kui 400 puuraugust. Neile lisanduvad kastidesse ladustatud maavarade, kivimite, mineraalide ja setete proovid, mille abil tehakse tippteadust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Puursüdamike hoidla on ühtlasi kivimite uurimiskeskus.

"Me selgitame välja mitte ainult Eesti, vaid kogu meie planeedi sadade aastamiljonite jooksul toimunud elustiku mitmekesisuse, keskkonna- ja kliimamuutuste arengulugu. Ja teiseks on need samad kollektsioonid aluseks riigile oluliste maavarade uurimiseks. See on varandus, mida tõenäoliselt on väga raske praegusel ajal järgi teha. Seda tuleb hoida. Üle kogu maailma tulevad geoloogid siia kokku ja tunnevad meie puursüdamike vastu huvi," rääkis TTÜ geoloogia instituudi direktor Atko Heinsalu.

Toimetaja: Merili NaelVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Väiksemad planeedid jagunevad kahte selgesse rühma

Alles see oli, kui teadlased ei teadnud väljaspoolt meie Päikesesüsteemi ühtegi planeeti, kuid nüüd on nn eksoplaneete hakatud avastama suurel kiirusel ja hulgakaupa. NASA kosmoseteleskoobi Kepler abiga on nüüd äsja üles leitud ja teatavaks tehtud ühekorraga lausa 219 uut planeedikandidaati.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.