ERR.ee video: tudengivormel testib Eesti noorte inseneride loomingut tippkonkurentsis ({{commentsTotal}})

Formula student Team Tallinn ehk Tallinna Tehnikaülikooli ja Tehnikakõrgkooli üliõpilastest koosnev vormelimeeskond sai alguse 2006. aastal ning pea kümne aastase tegutsemise jooksul on meeskonnast läbi käinud inseneeria, masinaehituse ja tootearenduse tudengid on suutnud kokku panna kaheksa vormel-tüüpi sõiduvahendit.

Formula student võistluse idee on pärit USA-st, kus sari on toimunud pea kolm aastakümmet. Seejuures on oluline, et tegemist pole vaid võidusõidusarjaga, vaid peaasjalikult pööratakse tähelepanu just vormelite ehitamisega seotud tootearendusele.

FS Team Tallinn meeskonna kapteni Sander Tomsoni sõnul toob tudengi vormeli tootearendusvõistlus kokku kõik maailma tugevaimad tehnikaülikoolid. "Tänaseks tegutseb maailmas kokku pea 600 meeskonda," ütles Tomson.

ERR-i teadusportaalil Novaator oli võimalus lähemalt tutvuda Eesti tudengivormeli meeskonna tänavuse ja eelmise aasta mudeliga, mis kannavad vastavalt loomisaastale nimesid FEST14 ja FEST15. FEST on lühend sõnapaarist Formula Estonia.

FEST14 - auto, mis näitab elektriautode tulevikupotentsiaali

2012. aastaks oli Tallinna meeskond sisepõlemismootoriga vormeleid arendades töötanud end sellel alal kõrgeimale võimalikule tasemele, seega loogilise jätkuna alustati 2013. aastal elektrivormelite arendusega. FEST14 on teine elektrivormel, mille Eesti tudengid on ehitanud. "2014 aasta Itaalia etapi üldvõit on hea tõestus sellest, kui konkurentsivõimeline FEST14 oli," räägib Tomson.

"Meeskond tegi kahe aastaga nii suure töö, et ehitati elektrivormel, mis oli vastupidav, aga ka kiire, ja ta on tänapäevani kiire, mistõttu on FEST14 vormeliga hea näidata elektriautode turu ülevõtmise võimekust," selgitab tudengivormeli meeskonna kapten.

Kõik FS Team Tallinn toetajad, kes on saanud elektrivormeliga sõita, on saanud Tomsoni sõnul "vau-efekti" kätte. "Pärast selle autoga sõitmist vaadatakse Teslale juba teise pilguga," märgib Tomson.

2014. aasta võistlusauto tagumised rattad arendavad pöördemomenti üle 1100 njuutonmeetri. "250-kilogrammise auto kohta on see meeletult palju," nendib Tomson. Meeskonna kapten aga tõdeb, et FEST14 puhul oli mass jaotunud ebavõrdselt külgedele, mistõttu 2015. aasta vormelil toodi elektriautole vajalik akupakk juhi selja taha, mis omakorda tõi massi tagasi auto keskele ja parandas auto juhitavust.

"Sellised väikesed nüansid mängivad hästi palju rolli, kui sa sõidad autoga, mis kiirendab nullist sajani umbes 2,5 sekundiga ning peab ka seda kurvis tegema," selgitas Tomson. Kogu võistlussarja üks peamisi põhimõtteid ongi ehitada hästi juhitav ja dünaamiline sõiduvahend.

Uuendusi soovitakse testida tippkonkurentsis

Tuntud võidusõidusarja F1 autod on tudengite poolt ehitatud elektrivormelitest küll kordades suuremad, kuid Formula student sarjas toimuvad võidussõidu etapid näevad ka pisut teistsugused välja.

"Need rajad on hoopis tehnilisemad, mistõttu seisneb kogu võistlusauto isikupära selles, millistel radadel me sellega võistleme," räägib Tomson. Kokku osaleb FS Team Tallinn igal hooajal umbes kolmel või neljal võistlusetapil.

Meeskond paneb kalendri kokku varakult ja tavaliselt valitakse need etapid, kus on konkurents tugevam. "Me tahame alati võistelda maailmatippudega," toonitab Tomson. Samuti püstitab meeskond igal aastal uusi väljakutseid tootearenduse osas.

Tänavuse aasta mudel FEST15, millest tuleb juttu käesoleva loo teises osas, on juba palju keerulisem jõuülekande, kandmiku ja palju muu poolest. "Uus auto on ka keerulisem elektroonika poolest, sest tahame igal aastal järjest rohkem elektroonikat ise teha," vihjab Tomson.Vaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Väiksemad planeedid jagunevad kahte selgesse rühma

Alles see oli, kui teadlased ei teadnud väljaspoolt meie Päikesesüsteemi ühtegi planeeti, kuid nüüd on nn eksoplaneete hakatud avastama suurel kiirusel ja hulgakaupa. NASA kosmoseteleskoobi Kepler abiga on nüüd äsja üles leitud ja teatavaks tehtud ühekorraga lausa 219 uut planeedikandidaati.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.