ESA toetab eestlaste kosmoseprojekte kuni kolme miljoni euroga   ({{commentsTotal}})

Ariane 5 raketi start.
Ariane 5 raketi start. Autor: ESA

Euroopa Kosmoseagentuur annab Eesti ettevõtetele ja teadlastele esimest korda võimaluse harjutada Euroopa kosmosehangetel osalemist. Agentuur toetab teadus- ja arendustegevust ning ostab kosmoselendude riistvara, kosmoserakendusi- ja teenuseid kuni kolme miljoni euro väärtuses.

Pakkumise näol on tegu osaga agentuuri uutele liiikmetele suunatud skeemist, mille eesmärgiks on ergutada kohalikku kosmosetööstust. Nn hoovõtuperioodil ei pea Eesti teadlased ja ettevõtjad konkureerima teiste riikide ettevõtetega. ESA vanematele liikmesriikidele suunatud tööstuspoliitika näeb ette projektide valikut vaba konkurentsi tingimustes, mille puhul on eelis juba arenenud kosmosetööstusega riikidel.

Eesti ettevõtetele ja teadlastele tehtud pakkumiskutse hõlmab endas nelja valdkonda – kosmoselendude riistvara; teadus- ja arendustegevust; kosmoserakendusi, -tooteid ja -teenuseid; ning ettevalmistavaid tegevusi sh uuringuid. Kosmoselendude riistvara projektide maht võib ulatuda kuni 500 000 euroni, järgnevas kahes kategoorias on piiriks 200 000 eurot ja ettevalmistavate tegevuste puhul kuni 100 000 eurot.

ESA rahastab projekte täies mahus, projektide kogumaht sõltub heakskiidu leidnud taotluste hulgast, ulatudes kuni kolme miljoni euroni. Eesti Kosmosebüroo juhi Madis Võõrase sõnul on eesmärgiks, et raha jaguneks umbes 15 projekti vahel. Kosmosevaldkonna kogemuseta ettevõte võib kaasata ka välispartneri, kuid põhitegevused peab ESA tingimuste kohaselt läbi viima Eesti firma.

Tutvu konkursi täpsete tingimustega ja loe lisa Eesti kosmosebüroo kodulehel.Täisnimekiri võitjatest: tänavused parimad õpilastööd

Parimad õpilasteadlased üle Eesti kogunesid Tallinnasse lauluväljakule esitlema oma uurimistööde tulemusi ning reede pärastlõunal jagati välja riiklikud tunnustused parimate tööde autoritele ja juhendajatele.

Uuendatud: 16:04 
Steve.Steve.
Kodanikuteadlased leidsid uut tüüpi virmalise

Kodanikuteadlased on üheskoos elukutseliste füüsikutega kirjeldanud uut tüüpi virmalist. Steve'iks nimetatud atmosfäärinähtus toob esile sotsiaalmeedia kasvava olulisuse teadusuuringutes.

ALICE eksperiment.
Põrgutis võis tekkida tilgake noort universumi

Vaid mõni miljondik pärast Suurt Pauku täitis universumi aine algosakestest – kvarkidest ja gluoonitest – koosnev ülikuum supp. Suure Tuumaosakeste Põrguti juures töötavad füüsikud teatavad nüüd, et sarnast ainet saab tekitada ka tavaliste vesinikutuumade põrgutamisega. Avastus võib hõlbustada nii universumi algusaegade uurimist kui ka füüsika alustõdede mõistmist.