ESA toetab eestlaste kosmoseprojekte kuni kolme miljoni euroga   ({{commentsTotal}})

Ariane 5 raketi start.
Ariane 5 raketi start. Autor/allikas: ESA

Euroopa Kosmoseagentuur annab Eesti ettevõtetele ja teadlastele esimest korda võimaluse harjutada Euroopa kosmosehangetel osalemist. Agentuur toetab teadus- ja arendustegevust ning ostab kosmoselendude riistvara, kosmoserakendusi- ja teenuseid kuni kolme miljoni euro väärtuses.

Pakkumise näol on tegu osaga agentuuri uutele liiikmetele suunatud skeemist, mille eesmärgiks on ergutada kohalikku kosmosetööstust. Nn hoovõtuperioodil ei pea Eesti teadlased ja ettevõtjad konkureerima teiste riikide ettevõtetega. ESA vanematele liikmesriikidele suunatud tööstuspoliitika näeb ette projektide valikut vaba konkurentsi tingimustes, mille puhul on eelis juba arenenud kosmosetööstusega riikidel.

Eesti ettevõtetele ja teadlastele tehtud pakkumiskutse hõlmab endas nelja valdkonda – kosmoselendude riistvara; teadus- ja arendustegevust; kosmoserakendusi, -tooteid ja -teenuseid; ning ettevalmistavaid tegevusi sh uuringuid. Kosmoselendude riistvara projektide maht võib ulatuda kuni 500 000 euroni, järgnevas kahes kategoorias on piiriks 200 000 eurot ja ettevalmistavate tegevuste puhul kuni 100 000 eurot.

ESA rahastab projekte täies mahus, projektide kogumaht sõltub heakskiidu leidnud taotluste hulgast, ulatudes kuni kolme miljoni euroni. Eesti Kosmosebüroo juhi Madis Võõrase sõnul on eesmärgiks, et raha jaguneks umbes 15 projekti vahel. Kosmosevaldkonna kogemuseta ettevõte võib kaasata ka välispartneri, kuid põhitegevused peab ESA tingimuste kohaselt läbi viima Eesti firma.

Tutvu konkursi täpsete tingimustega ja loe lisa Eesti kosmosebüroo kodulehel.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia asutajaliikmed.Eesti Noorte Teaduste Akadeemia asutajaliikmed.
Noorteadlased karjäärist: tarvis on reaalselt toimuvaid konkursse

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liikmed kirjutavad Sirbis lahti Eesti teaduse karjäärimudeli kitsaskohad ning toovad konkreetsed soovitused muutusteks. Muu hulgas tuleks üle vaadata akadeemiliste ametikohtade konkursid, mis praegu on väga ebaühtlaste nõudmistega, pole sageli rahvusvahelised ning kuhu kandideerib 1–2 inimest.

Marss.Marss.
Marsi pinnas on arvatust eluvaenulikum

Marsi pinnas võib olla bakteritele ja teistele mikroorganismidele arvatust veelgi eluvaenulikum. Juhul kui planeedil tõesti elu leidus või leidub, peaks otsima selle jälgi paari meetri sügavuselt, leiavad briti teadlased.

Ausus aitab tööd saada

Omaaegses menufilmis "Saatan kannab Pradat" oli stseen, kus moeajakirjas ajakirjanikutööd sooviva naise kohta selgub tööintervjuul, et teda üleüldse ei huvitagi mood ega riietus. Seepeale võetakse ta otsekohe tööle. Tuleb välja, et ka päriselus pole oma puuduste sõnaselge tunnistamine sugugi nii rumal tegu, kui arvata võiks.

Mitmes kõrgkoolis lõpeb sisseastumisavalduste esitamine

Neljapäeval lõpeb mitmesse Eesti kõrgkooli sisseastumisavalduste esitamine.