Vaata, mida näitavad Eesti ülikoolid Expol ({{commentsTotal}})

EXPO Eesti paviljoni teaduse pesakastis on möödunud nädala lõpust väljas Tallinna ülikooli, Tallinna tehnikaülikooli ja Tartu ülikooli teadusprojekte tutvustav väljapanek. ERR Novaator avaldab multimeediaprojektid, mis jutustavad Eestis tehtavast teadusest.

Esimesena toome lugejate-vaajateni Tallinna ülikooli esindavad Learning Layers projekti, mille fookuses on töökohal õppimine. Projekt keskendub igapäevaselt kasutuses olevatele infotehnoloogilistele vahenditele ja tarkvaraarendustele, nutiseadmetele, mis võiksid aidata meil töökohal teadlikumalt õppida ja õpitut organisatsiooni sees süsteemsemalt kasutada. Learning Layersi projektist põhjalikuma ülevaate saamiseks soovitame lugeda intervjuud Tobias Leyga.

Expo Eesti teaduse pesakastis saab lisaks Tallinna ülikoolile näha ka Tallinna tehnikaülikooli biorobootika keskuse ekspositsiooni, ARROWS-projekti raames valminud U-CATi ehk kilpkonna meenutavat allveerobotit. Tartu ülikool tutvustab ekstreemseteks elutingimusteks loodud Marsi-maja, mis on võimeline end ise lahti pakkima.

Eesti osalemist EXPO maailmanäitusel korraldab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ja teaduse pesakasti näituseid toetab Eesti Teadusagentuur. Paviljonis olevad pesakastid jagavad infot visuaalide, videote ja tekstide läbi.

Toimetaja: Marju Himma, Siim LõviUurimust eest vedanud Rutgersi ülikooli planeediteaduste dotsent Sonia Tikoo.Uurimust eest vedanud Rutgersi ülikooli planeediteaduste dotsent Sonia Tikoo.
Kuu magnetväli oli arvatust püsivam

Ameerika teadlased väidavad, et Kuu kunagine magnetväli püsis vähemalt miljard aastat kauem, kui seni arvatud.

Soovitused, kuidas vältida koolides valimiskampaaniat
Uuendatud: 09.08

Sel sügisel saavad esimest korda osaleda valimistel noored alates 16. eluaastast. See tähendab ühtlasi, et koolid on üha suurema poliitikute surve all – paljud otsivad võimalust oma töö tutvustamise egiidi all teha koolis valimiskampaaniat.

Teadlaste ennustus: sajandi lõpus nõuab ilmastik 150 000 inimelu aastas

Ekstreemsed ilmaolud võivad aastaks 2100 nõuda igal aastal kuni 150 000 inimelu, kui kliimasoojenemise vastu midagi ette ei võeta, ennustavad teadlased.

Käsnas elab miljardeid baktereid.Käsnas elab miljardeid baktereid.
Pesukäsnad kubisevad bakteritest, steriliseerimisest pole kasu

Köögis kraani kõrval lebav pesukäsn on bakteripesa. Nüüd tuleb välja, et svammis ei ela mitte ainult sadu tuhandeid kordi rohkem baktereid kui WC-poti kaanel, vaid ka katsetest seda steriliseerida pole erilist kasu. See kasvatab ainult potentsiaalselt haigusi tekitavate bakterite osakaalu.

Haigekassa raport: tööriist, mis sattus valedesse kätesse

Nädal pärast seda, kui Haigekassa ravikvaliteeti hindav raport avalikuks sai, on mitmed haiglad endiselt täpsustavate andmete ootel, sest raport on järelduste tegemiseks puudulik. Kõige suurema kriitika alla langevad raporti tegemiseks kogutud andmed - vaid raviarvetele toetuv statistika on reaalsusest kaugel ja teeb ülekohut. Et taolist raportit üldse koostatakse, on haiglate hinnangul tänuväärne, samuti oodatakse igasügisest kokkusaamist haigekassaga, kuis raportis olev üksipulgi läbi arutatakse.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.