Vaata, mida näitavad Eesti ülikoolid Expol ({{commentsTotal}})

EXPO Eesti paviljoni teaduse pesakastis on möödunud nädala lõpust väljas Tallinna ülikooli, Tallinna tehnikaülikooli ja Tartu ülikooli teadusprojekte tutvustav väljapanek. ERR Novaator avaldab multimeediaprojektid, mis jutustavad Eestis tehtavast teadusest.

Esimesena toome lugejate-vaajateni Tallinna ülikooli esindavad Learning Layers projekti, mille fookuses on töökohal õppimine. Projekt keskendub igapäevaselt kasutuses olevatele infotehnoloogilistele vahenditele ja tarkvaraarendustele, nutiseadmetele, mis võiksid aidata meil töökohal teadlikumalt õppida ja õpitut organisatsiooni sees süsteemsemalt kasutada. Learning Layersi projektist põhjalikuma ülevaate saamiseks soovitame lugeda intervjuud Tobias Leyga.

Expo Eesti teaduse pesakastis saab lisaks Tallinna ülikoolile näha ka Tallinna tehnikaülikooli biorobootika keskuse ekspositsiooni, ARROWS-projekti raames valminud U-CATi ehk kilpkonna meenutavat allveerobotit. Tartu ülikool tutvustab ekstreemseteks elutingimusteks loodud Marsi-maja, mis on võimeline end ise lahti pakkima.

Eesti osalemist EXPO maailmanäitusel korraldab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ja teaduse pesakasti näituseid toetab Eesti Teadusagentuur. Paviljonis olevad pesakastid jagavad infot visuaalide, videote ja tekstide läbi.

Toimetaja: Marju Himma, Siim LõviTartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.
Vilo: riigist sõltub, kas IT-firmadele jagub tehisintellekti arendajaid

Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.

Teadlased: suurem liigirikkus lõunas tähendab suuremat ohtu kiskluse läbi hukkuda

Bioloogidele on seni olnud üldteada, et ekvaatori poole liikudes eluslooduse liigiline mitmekesisus suureneb. Sel nädalal maailma ühes mainekamas teadusajakirjas Science ilmunud artiklis näitasid 40 teadlast 21 riigist liblikaröövikute näitel aga seda, et suurem liigirikkus ekvaatoril tähendab ka suuremat tõenäosust kiskluse kaudu hukka saada.

Kopratamm hoiab jõevee jaheda

Kui kobras ehitab jõe peale tammi, langeb jõevee maksimumtemperatuur, hoides seega ära soojatundlike kalade kahjustusi.

WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.
Küberekspert lunavararünnakust: tarvis läheks palju suuremat vapustust

Maailmas kümneid tuhandeid arvuteid tabanud WannaCry rünnakut oleks viga seostada vaid ühe organisatsiooni või rühmitusega, leiab küberjulgeoleku ekspert James Scott. Inimeste valvsuse tõstmiseks ja küberhügieeni parandamiseks läheb tarvis aga märksa suuremat vapustust.