Teadlaste Öö jõudis esimest korda Räpinasse ({{commentsTotal}})

Tänane Teadlaste Öö programm jõudis esmakordselt ka Põlvamaale Räpinasse, kui seal avati kogu maakonnas ainulaadne teadusklass. Kuigi teadusringiga alustatakse alles oktoobris, on juba täna 20 last järjekorras ootmas. Teadusklassi tegijatel on ka plaan minna oma ringiga maakonda rändama.

Teaduses on asi lihtne - et saada küsimusele vastus, tuleb see katse teel välja selgitada. Sellise hoiaku on võtnud kolme lapse ema ja Tartu ülikooli keemia doktorant Ketriin Paabo, kelle eestvedamisel saigi väike Räpina endale teadus- ja katseklassi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Enda 10-aastane laps on mul hästi teadushuviline ja siis kogu aeg peab vastama küsimustele, et miks ja kuidas ja näita ja tee. Ja siis tekkis juba aasta aega tagasi idee, et kui ma oma last juba õpetan, siis võin samahästi ka teisi lapsi õpetada," rääkis Paabo.

See idee on eriti meeltmööda 7-aastasele Richardile, kel on enda sõnul juba praegu teadusega väga head suhted. "See tähendab seda, et minust võib tulevikus väga suur teadlane saada," ütles ta.

Räpina ühisgümnaasiumi 1. klassi õpilasel Richard Clark Toomemägil on kõik selge - ilma teaduseta poleks meil kaameraid ega telekaid ega üldse midagi, oleks vaid need asjad, mida tavainimene suudab välja mõelda ning kindlasti pole teadlased nagu tavainimesed, sest teadlased teavad lihtsalt palju rohkem. Sellepärast ongi nüüd kodukohas teadusklass vesi tema veskile.

"Minu arust oli väga hea mõte see siia teha ja ma kindlasti hakkan siin käima," kinnitas ta.

Mõistagi on tal pilt ees ka sellest, milline saab olema tema panus teadusesse.

"Mina teeksin väga hea meelega lendavad autod ja sellised autod leiutaksin ka, mis suudavad vee all sõita allveelaevana," ütles poiss.

Räpina teadus- ja katseklass on erilne kogu Põlvamaal ning selleks, et teisedki sellest osa saaks, plaanib Paabo sellega ka mööda maakonda rändama minna.

"Me oleme nagu abistav jõud, seda mida koolis õpetatakse, aitame muuta söödavaks ja samas võtame enda hingeasjaks lastele seletada lahti protsessid, mis toimuvad näiteks nende enda kõhus, sest emana pean ma iga päev vastama küsimusele, miks ei tohi süüa kommi. Siis on aeg see ära seletada, miks sa ei tohi süüa kommi," rääkis Paabo.

Räpina teadus- ja katseklassi teadusvahendite soetamiseks vajalikud 3000 eurot saadi kohalikke põllumehi ühendavalt meiereilt E-Piim, kes toetab sel aastal üle-Eesti lastele suunatud projekte 30 000 euro väärtuses.

Toimetaja: Merili NaelKuula, mis häält teevad lohukivid

Mis on lohukivid? Kuidas lohukivid seostuvad loodusmaastiku, üksteise ja muististega? Millist häält lohukivid teevad? Millist tüüpi kividega on kõige tõhusam lohke kivi sisse toksida? Kui kaua ühe lohu tegemine üldse aega võtab?

 

Lisatud helilõigud.

Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

Ka emased tihased laulavad

Talvise pööripäeva järel päevade pikenedes hakkavad linnud üha aktiivsemalt laulma. Kui mitte varem, siis hiljemalt jaanuari lõpu päikselistel päevadel võib rasva- ja sinitihaseid laulmas kuulda.