Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“? ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Kurtis Garbutt/creative commons

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Küsimuse osas aitas Eesti kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna vanemteadur Asta Õim. „Prillid peaksid ikka puhtad olema. Kui prill on rasvane, siis on inimene purjus,“ arutles Õim fraseologismi tähenduse ja päritolu üle.

Sageli tekivad taolise metafoorid igapäevaste ja olmeliste esemete ning olukordadega seoses – prillikivi, tähenduses prilliklaas, on üks sellistest olmelistest esemetest tulnud väljend. Eesti fraseologismide elektrooniline alussõnastik on võrdluse „kui prillikivi“ kohta napisõnaline: tegu on nimisõnafraasiga, mis on üles tähendatud Simuna kihelkonnas ning näitena on toodud lause „Poiss kui prillikivi“.

Asjaolu, et selles sõnastikus pole selle väljendi kohta kuigi palju kirjeid, väljendab Asta Õimu sõnul seda, et tegu pole kuigi vana väljendiga. Eks ta ole pärit sellest ajast, kui prillid inimeste igapäevakasutusse tulid.

Õim lisas aga seda, et võrdlus „kui prillikivi“ võib olla pärit 18.,19. või 20. sajandist, tõenäolisemalt pigem hilisemast, kui varasemast ajast. „Poiss kui prillikivi ei ole tänapäeva seisukohast kõige tavalisem inimese kohta öeldud väljend. Me ei ütle seda enamasti uurimise alla võetud inimese kohta, pigem kasutatakse seda eseme kohta tähenduses veatu või puhas,“ rääkis Õim. Seega kasutas Edgar Savisaar seda väljendit veidi arhailisemas vormis, kui seda tänapäeval tehakse.

Kõige arhailisemad väljendid on tihti seotud kehaosadega ning eesti keelde on nad sageli tulnud Piibli tõlke kaudu.

Taolisi fraseologisme tekib iga päev juurde – see on loomuliku keelearengu osa, nentis Õim. Uusi väljendeid tekib juurde näiteks tõlgetega teistest keeltest. Üheks selliseks näiteks on inglise keelest tulnud väljend „luukere kapis“, mis esiti tundus võõras, kuid on käibele läinud väga paljudes keeletes.

Seegi sõna, prillikivi, on osaliselt tulnud tõlke kaudu saksa keelest. Prillikivi võib tähistada läbipaistvat säravat mineraali berüll. Berüll on saksa keeles aga Beryl, millest võib tulla rahvakeelne väljend brillikivi, kuid nimetatud materjali kasutati ka prillikivide lihvimiseks. Saksa keeles tähendab Brille jällegi prille ning võib samahästi tulla sealt mugandusena.

Uusi fraseologisme tekib plahvatuslikult tehnoloogiliste uuendustega, mis igapäevakasutusse jõuavad. Prillikivi võrdlus on ilmselt sarnane võrdlusega „töötab kui kellavärk“, mis mõlemad olid omal ajal oluline tehnoloogiline uuendus.

 Antarktise rannikuvete bakterid peitsid viiruste eellaste saladust

Viirused on kummalised tegelased. Elusolendeiks neid enamasti ei peeta, ja kust nad pärit on, ei teata. Nüüd on Antarktise ranniku lähistelt väikestelt saartelt saadud arvatavasti üsna oluline viide viiruste võimalikule tekkeloole.

Lida Ajeri koobas.Lida Ajeri koobas.
Nüüdisinimesed jõudsid Kagu-Aasiasse arvatust tuhandeid aastaid varem

"Ta nimetas seda kohta Lida Ajeriks. Kõlab meeldejäävalt, eks pole? Kuid kohalikus keeles tähendab see "vesikeelt". Tead, kui paljusid koopaid nad seal niimoodi nimetavad?" küsis Macquarie ülikooli paleontoloog Kira Westaway retooriliselt. Mõnikord tähendab suurte loodusteadlaste jälgedes käimine sõna otseses mõttes päevade kaupa džunglites trampimist. Teisalt aitab see lahendada aeg-ajalt enam kui 120 aasta vanuseid mõistatusi.

Isegi ateistid peavad oma kaasmõtlejaid usklikest amoraalsemateks

Ateistid on ebamoraalsed ja neid ei saa usaldada. Nii arvavad 13 eriilmelises ühiskonnas tehtud uuringu põhjal isegi ateistid ise. Tulemused viitavad, et ateistide suhtes tuntavad eelarvamused on paljudes maailma riikides sügavalt ühiskonda juurdunud.

Lapsed vajavad uue keele omandamiseks emakeelega sarnast suhtluskogemust, kinnitavad spetsialistid. Mida varem alustada, seda paremad tulemused saavutatakse, kinnitavad nad.Lapsed vajavad uue keele omandamiseks emakeelega sarnast suhtluskogemust, kinnitavad spetsialistid. Mida varem alustada, seda paremad tulemused saavutatakse, kinnitavad nad.
Uued soovitused: laste ekraaniaja piiramisest enam ei piisa

Sõpradega suhtlemine algab hommikul veel enne kui voodist tõustud ning lõppeb viimase asjana kui nutitelefon pannakse öökapile või padja alla. Nende kahe hetke vahele jääb terve hulk väga mitmekülgseid suhtlemise, aga ka üksiolemise viise internetis. Nii võiks võtta kokku laste meediauurija Sonia Livingstone'i ja tema kolleegi Alicia Blum-Rossi viimase uuringu tulemused ja soovitused.

600 eesti eaka veri aitab arendada vananemist pidurdavat ravimit

Meie veres on biomarkerid, mis annavad viis või isegi kümme aastat varem märku organismi vananemisest, n-ö suremisprotsessi algusest. Mis oleks, kui suudaksime seda protsessi edasi lükata ehk pidurdada vananemist? Me ei tea, mis siis täpselt oleks, küll aga on USA idufirma liikunud Eesti Geenivaramu teadlaste abiga sammu sellele lähemale.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.