Videod: TÜ Psühhobuss paneb ennast proovile rahvusvaheliste teadusteatrite festivalil ({{commentsTotal}})

Psühhobuss avab psühholoogia taustu populaarteaduslikus võtmes.
Psühhobuss avab psühholoogia taustu populaarteaduslikus võtmes. Autor/allikas: Andres Tennus, Kristi Henno/ Tartu ülikool

Teadus, teater ja loovus kohtuvad Baltikumi suurimal rahvusvahelisel teadusteatrite võistlusel. Mõõduvõtt toimub kolmapäevast reedeni, see on 23.- 25. septembrini, kolmes Eesti linnas. Konkursil osalevat Euroopa teadusteatrite paremikku tutvustab ERR Novaator.

“Kõikidele osalejatel on antud ülesandeks esitada kahte etendust – traditsioonilist teadusteatrit ja visuaalshowd,” tutvustas võistlust Mathis Bogens Ahhaa teaduskeskusest.

Psühhobuss

Võistlusel esindab Eestit Psühhobuss, kuhu kuulvad Tartu ülikooli tudengid tutvustavad etendusega teaduspõhise psühholoogia huvitavaid ja praktilisi tahke. Etenduse esimeses pooles pöörab Psühhobuss oma tähelepanu aju funktsioneerimise tutvustamisele ning teises pooles kesknärvisüsteemi ja perifeerse närvisüsteemi erinevatele aspektidele.

Räägitakse mälust ja kujutlusvõimest. Samuti tajust ning tähelepanust. Publikule näidatakse lihtsate katsete abil, et meil jääb suur osa ümbritsevast märkamata. Andmaks teadmisele sügavust, tuuakse näiteid igapäevaste situatsioonide kohta, kus selline ilming on kas kasulik või vastupidi ohtlik.

Järgnev osa kavast meenutab mõneti mustkunstietendust. Nimelt avaneb publikul võimalus olla oma silmadega tunnistajaks „kadumisele“. Et teada saada, mis kaob ning miks, tasub ise etendusele kohale tulla.

„Kordamine on tarkuse ema“ on suurele osale meist tõenäoliselt tuttav ütlus. Kuid kui tihti oleme mõelnud selle rahvatarkuse tõepärasusele? Saagu see viga parandatud. Psühhobuss demonstreerib tõeliselt kiiret ja tõhusat mälutehnikat!Psühhobussi etendused toimuvad 23. septembril Tallinnas Telliskivi loomelinnakus (19.00) ja 24. septembril Pärnus Pernova loodusmajas (19.00).

Heureka

Soomet esindab konkursil Heureka teaduskeskus. Publikule tutvustatakse läbi teadusliku võtme inimeste igapäevaelu. Muuhulgas püütakse leida vastused küsimustele kuidas ajada habet kosmoses, kui palju teadust saab kallata kohvikruusi ning milline on kõige raskem viis valmistada teed.

Soomlaste visuaalshow kõik eksperimendid esitatakse kaasahaaravate tunnusmeloodiate taustal, näiteks jõuavad publikuni tule ja tossu eksperimendid Elvis Presley „Burning Love“ ja Bruce Springsteeni „I am on Fire“ taustal. Peale selle on lubanud teadusteatri tegijad ka muusikapala „Kohtalon tähti“ – huvitav, mis selle taustal publikuni küll tuuakse?!Heureka etendusi saab näha 23. septembril Tallinnas Telliskivi loomelinnakus (19.00) ja 24. septembril Pärnus Pernova loodusmajas (19.00).

Šoti muusika ja teadus

Šotimaad tuntakse eeskätt võrratu maastiku, rahvariiete, Loch Nessi koletise ning rahvamuusika poolest. Neist viimane leiab käsitlust ka teadusteatris. Nimelt püütakse eksperimendis mil nimeks „Rütmi lahkamine“ leida vastus küsimusele, millest on muusika „valmistatud“. Ühendades traditsioonilise Šoti muusika teadusega, uuritakse muusikat füüsikalises võtmes ning muusika psühholoogiat.

Visuaalshow etenduses uuritakse muusikaliste skaalade ning rütmide universaalset loomust tehes seda sõnagi kasutamata. Appi võetakse üksnes kehaline liikumine. Muusikat kirjeldatakse tihti kui mitteverbaalset keelt ning läbiviidava katse käigus seda tõestataksegi.Šoti teadusteatrit saab näha 23. septembril Tallinnas Telliskivi loomelinnakus (19.00) ja 25. septembril Tartus Kammivabriku klubis (18.00).

Poola teaduskabaree

Poolat esindab konkursil Kopernikuse teaduskeskus. Esmalt haarab publiku improviseeritud teaduskabaree, mille vältel viiakse läbi klassikalisi eksperimente. Omanäoliseks muudab ettevõtmise see, et katseid tehakse erinevateks tegelaskujudeks kehastudes.

„Näitlejad“ võtavad enne igat eksperimenti loosi, saamaks teada, kes millist rolli mängib. Seejuures on oluline auditooriumi aktiivne osavõtt, sest nii mõnigi katse jõuab vaatajateni publiku hulgast kaasatud vabatahtlike abiga. Etenduse teises pooles läbiviidavad demonstratsioonid on pühendatud aga ilmingutele, mis seotud valgusega ning viisidele, kuidas inimkond seda kasutanud on.

Koperniku etendusi saab näha 23. septembril Tallinnas Telliskivi loomelinnakus (19.00) ja 25. septembril Tartus Kammivabriku klubis (18.00).

Ukraina teadusarmastus

Ukrainlased on tuntud temperamendi poolest ning seda kinnitab nende teadusteater, kandes nime „Teaduse armastuslugu“. Publikuni tuuakse armastuslugu teaduri ning noore ilusa tüdruku vahel. Põnevate eksperimentide abil püüab teadur köita tüdruku tähelepanu ning panna ta endasse armuma. Kuid kas see ka õnnestub?

Ukrainlaste etenduse teises pooles on kandev roll auditooriumil. Nimelt jagatakse publik väikestesse gruppidesse. See tehtud, viiakse auditooriumi ees läbi eksperiment, misjärel ilmub ekraanile küsimus nelja vastuse variandiga. Järgnevalt tuleb moodustatud gruppides arutada, milline vastustest on õige. Iga õige vastuse eest saab meeskond punkti, kuid inimene, kes on võimeline andma lühikese, kuid detailse seletuse, toob meeskonnale kaks punkti.

Ukrainlastele saab kaasa elada 24. septembril Pärnus Pernova loodusmajas (19.00) ja 25. septembril Tartus Kammivabriku klubis (18.00).

Ameerika valgus ja heli

Rahvusvahelisel teadusteatrite festivalil on teiste seas esindatud ka Ameerika Ühendriikide meeskond. Publikuga jagatakse füüsikaeksperimente, mis aitavad paljastada teadust valguse ning heli taga. Ühtlasi tutvustatakse auditooriumile lainete füüsikat ning püütakse anda vastus küsimusele, kuidas toimivad meeled vastastikku füüsilise maailmaga, kus elame. Muuhulgas pööratakse tähelepanu ka elektrile ning magnetistmile.

Ameeriklastele kaasa elamiseks on vaja minna 24. septembril Pärnu Pernova loodusmajja (19.00) või 25. septembril Tartusse Kammivabriku klubisse (18.00).

Rahusvaheline teadusteatrite konkurss toimub 23.-25. september Tallinnas, Pärnus ja Tartus. Konkursi autasustamine toimub reedel Teaduskeskuses AHHAA toimuval teaduspeol.
Rohkem infot teadlasteöö.ee.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikoolVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Väiksemad planeedid jagunevad kahte selgesse rühma

Alles see oli, kui teadlased ei teadnud väljaspoolt meie Päikesesüsteemi ühtegi planeeti, kuid nüüd on nn eksoplaneete hakatud avastama suurel kiirusel ja hulgakaupa. NASA kosmoseteleskoobi Kepler abiga on nüüd äsja üles leitud ja teatavaks tehtud ühekorraga lausa 219 uut planeedikandidaati.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.