Kõu püüti pildile   ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Dayeh et al.

Nähtavaid välgunooli saadab alati ka kõuekõmin, kui laetud osakeste liikumisel kuumaks köetud õhk järsult kokku pressitakse. Äikesetormi ajal pikselööke raketiga esile kutsunud USA teadlased on nüüd püüdnud selle käigus vallanduvad helilained pildile, mis võiks aidata paremini mõista pikse olemust.

San Antonio linnas asuva Southwesti uurimisinstituudi teadlased tegid katseid eelmise aasta juulis. Välgu kontrollitud viisil uurimiseks saatsid nad äikesepilvedesse rakette, mille saba külge oli kinnitatud peen kevlariga kaetud vaskjuhe. Õhust kordades paremini elektrit juhtiv traat lõi elektrilise potentsiaali vallandumiseks soodsad tingimused.

Kuna välgunoolte teekond oli ette ennustatav, võimaldas see sündmuspaiga lähistele paigutada 15 spetsiaalset mikrofoni, mis registreerisid kõrge ajalise lahutusvõimega, millal helilained nendeni täpselt jõudsid. Arvestades, et heli levimiskiirus on lõplik, kulus kõrgemal vallandunud helilainetel mikrofonideni jõudmiseks rohkem aega. Nii võib ülesvõtetel täpselt näha, kui palju energiat millisel kõrgusel ja ajahetkel vabanes.

Näiteks leidsid nad, et kõu on kõige valjem maapinna lähistel ajahetkel, kui välgulöök maad tabab. Samuti kinnitasid nad, et kõue valjus sõltub otseselt välgulöögi maksimaalsest voolutugevusest.

Sarnaseid katseid on tehtud varemgi, ent korraga kasutati vähem mikrofone, mis olid asetatud tunduvalt laiemale maa-alale. Maher Dayehi ja ta kolleegide katsetes lahutas neid üksteisest vaid meeter. Nõnda oli ka tehnika poolt pakutav lahutusvõime oluliselt parem. Teadlased loodavad, et analoogsed eksperimendid võimaldavad luua täpsemaid äikest ja pikselöökide vallandumist kirjeldavaid mudeleid. Töörühm nendib samas, et kunstlikult esile kutsutud välgunooled olid kõik sirged. Loomulikul teel vallanduvad välgulöögid on seevastu enamasti harulised.

Tulemusi esitleti Montrealis toimuval Kanada ja USA geoloogia seltside kohtumisel.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaÕpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Igal kevadel ja sügisel lisatakse katsealale umbes 25 ämbritäit (250 kg) suhkrut.Igal kevadel ja sügisel lisatakse katsealale umbes 25 ämbritäit (250 kg) suhkrut.
Taimede dieedil hoidmiseks kulub igal aastal 500 kilogrammi suhkrut

Tartu ülikooli botaanika osakonnas on kaks päeva aastas – üks mais ja teine septembris – suhkrupäevad. Juba 15 aastat järjest suunduvad teadurid ja tudengid nendel päevadel Põlvamaale Ahja jõe äärsele niidule, kaasas umbes 250 kilogrammi suhkrut. 

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnoloogiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Tartu ülikooli on tänavu esitanud avalduse rohkem kui 12 100 inimest.Tartu ülikooli on tänavu esitanud avalduse rohkem kui 12 100 inimest.
Graafik | Tartu ülikooli vastuvõtt: arstiteaduse ja IT jätkuv võidukäik

Tartu ülikoolis lõppes neljapäeval sisseastumisdokumentide vastuvõtmine enamikele eestikeelsetele bakalaureuse- ja magistriõppekavadele. Sel aastal esitati Tartu ülikooli ligi tuhat avaldust rohkem kui eelmisel aastal. Kokku on eesti- ja ingliskeelsetele õppekavadele kõigis õppeastmetes esitatud üle 12 100 avalduse. Jätkuvalt on kõige populaarsemad arstiteadus ja IT-erialad. Seejuures esitati rohkem avaldusi mitteinformaatikutele mõeldud infotehnoloogia magistrikavale kui nn tavalisele informaatika magistrikavale.

Tervisevaldkonnas on kõige suurem puudus õdedest: 2025. aastaks jääb kutsekoja raporti järgi puudu 311 õde, selle eriala lõpetajate hulk peaks kasvama 35 inimese võrra aastas. Ka farmatseutide arv peaks 2017.–2025. aastal viiendiku võrra kasvama.Tervisevaldkonnas on kõige suurem puudus õdedest: 2025. aastaks jääb kutsekoja raporti järgi puudu 311 õde, selle eriala lõpetajate hulk peaks kasvama 35 inimese võrra aastas. Ka farmatseutide arv peaks 2017.–2025. aastal viiendiku võrra kasvama.
Mida õppida, et tulevikus jaguks ka tööd?

Asjatundjad soovitavad kaaluda kõrghariduse esimesel astmel bakalaureuseõppe ja rakenduskõrghariduse ühendamist nii, et valik akadeemilise või rakendusliku suuna vahel tuleks teha alles kolmandal õppeaastal.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.