Cerni teadlased lahkavad maa ja ilma saladusi ({{commentsTotal}})

Vaade CERNile.
Vaade CERNile. Autor: Brücke-Osteuropa/Wikimedia Commons

Rohkem kui 60 aasta eest loodud Euroopa Tuumauuringute Keskuses töötab enam kui 10 000 teadlast rohkem kui sajast eri rahvusest. Eesti teadlased on Cerniga koostööd teinud juba alates 1996. aastast ja nende panus on aasta-aastalt kasvanud. Peamiselt tegeldakse eksperimentide käigus tekkivate andmete töötlemise ja analüüsimisega, kuid potentsiaali oleks ka muuks.

Jaht osakestele

Keskuse fookus on rõhutatult alusteaduste edendamisel, eeskätt füüsikal. Eesmärk on lihtne – saada teada, millest maailm koosneb ja kuidas see töötab.„Otsimine käib valdavalt nii, et oled arvuti taga, sul on hästi palju andmeid ja siis mõtled sa välja kavalaid algoritme, kuidas need osakesed või protsessid, mida sa uurid, välja valida, et neid uurida,“ tutvustas saates „Osoon“ oma tööd Zürichi tehnikaülikooli doktorant Joosep Pata.

Üheks olulisemaks teadustaristuks on kiirendi, mille sees liiguvad väikesed aatomiosakesed - kvarkide kogumid ehk hadronid. Osakeste torus hoidmiseks ja kiirendamiseks kasutatakse ülijahutatud elektromagneteid. Osakeste kimpude kokkupõrkel vallanduvast energiast tekivad uued osakesed, mille registreerimisel tulevad appi spetsiaalsed detektorid. „See on nagu väikene mikroskoop meie maailma sügavusse või väga varajasse universumisse,“ märkis Pata.

Kokkupõrgete käigus tekkivad tohutud andmemahud hajutatakse laiali üle kogu maailma, kindlustamaks nende säilimine õnnetuste puhuks ja tegevuste jagamiseks eri riikide vahel. Üks rahvusvahelise taristu moodustavast arvutuskeskustest asub Tallinnas Mustamäel keemilise ja bioloogilise füüsika instituudis.

Pilvede hingeelu

Kuid lisaks nähtava maailma koostisosadele uuritakse Cernis ka näiteks pilvi ja atmosfäärinähtusi. Seejuures võiks appi tulla ka eestlaste ekspertiis. „Eesti ja Tartu ülikooli teadlased on kõige pädevamad ioonide mõõtmisel pilvekambris. CLOUD eksperimendi eesmärk on uurida ioonide mõju pilvkattele ja kliimamuutustele,“ märkis CLOUD eksperimendi juht Jasper Kirkby.

Atmosfääris toimuvaid protsesse mõjutavad juba väga väikesed osakesed juba suhteliselt madala kontsentratsiooni korral. Nende parem mõistmine nõuab seeläbi äärmiselt hästi kontrollitud tingimusi. „Kui atmosfääris midagi muutub, siis ei tea me kunagi päris täpselt, miks. Seepärast loomegi laboris isoleeritud keskkonna, me teame täpselt, mis pilvekambris on. Tehiskeskkond on väga stabiilne ja kui me seal midagi muudame, näeme täpselt, kuidas ja mida see muutus endaga kaasa toob,“ selgitas Kirkby.

Kondensatsioonituumadena käituvaid aerosoole paiskavad õhku ka inimesed. „Antud hetkel ongi protsessid, mis pilvedes aset leiavad, suurim kaardistamata ala kliimamuutuste uurimisel. Me mõistame, et inimtegevus on tõstnud CO2 taset atmosfääris. /.../ Teame, et inimtegevus suurendab õhureostust, eriti vääveldioksiidiga ja sellega tekitame juurde uusi pilvekesi. Seega inimtegevus ühelt poolt soojendab planeeti CO2-ga, kuid samal ajal jahutab seda, tekitades uusi pilvi,“ lisas kliimafüüsik.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: OsoonEuroopa teadusruumi lõimumispoliitikatel võib olla teatavaid puudusi.Euroopa teadusruumi lõimumispoliitikatel võib olla teatavaid puudusi.
EL-i laienemine võis vähendada ida- ja lääneriikide vahelist teaduskoostööd

Kuigi Euroopa Liidu ühine teadusruum peaks soosima piiriülest koostööd, oleks see kasvanud ida- ja lääneriikide vahel liidu laienemiseta kiiremini, vihjab uus analüüs. Teadusruumi lõimumispoliitikate puudustele vaatamata võib hakata nägema aga ka märke, et ajude väljavoolust on saamas viimaks ajude ringlus.

Maailmaruumi kiviplaneetide seas valdavad veekerad

Kes eksoplaneete uurima sõidab, võtku igaks juhuks kindlasti sukeldusvarustus kaasa, sest üks teadlane on nüüd statistikamudeliga välja rehkendanud, et suuremal osal universumi kivise pinnaga planeetidest katab sellest pinnast enamat kui 90 protsenti meri.

Uus eestikeelne tõlkeprogramm annab teksti edasi sujuvamalt ja autentsemalt

Tartu Ülikooli keeletehnoloogide töögrupp tegi valmis masintõlke programmi, mis põhineb uudsel meetodil ehk tehisnärvivõrkude süsteemil. Tõlkeprogrammi demoversiooni saavad kõik huvilised internetikeskkonnas järele proovida.