Kangem kanep tõstab vaimsete häirete esinemisriski ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: AFP/Scanpix

Enam kui 400 esmakordse psühhoosiga haiglasse sattunud patsienti uurinud teadlased märgivad, et igapäevaselt kanget kanepit suitsetanutel diagnoositi psüühikahäiret viis korda sagedamini kui kanepit mitte kunagi proovinud sarnasse demograafilisse gruppi kuuluvatel inimestel. Populatsiooni lõikes võib igapäevase kange kanepi suitsetamist seostada neljandiku psühhoosidega

Ajakirjas Lancet Psychiatry ilmunud töö autorid eesotsas Marta Di Fortiga otsustasid Londoni lõunaosa linlaste kanepi tarvitamise harjumuste puhul teha selget vahet skunk- ja hash-tüüpi kanepi vahel. Tugevama lõhnaga skunkis leidub kanepi peamist toimeainet 9-tetrahüdrokannabinooli (THC) märgatavalt rohkem, suhteline sisaldus võis küündida kuni 15 protsendini ehk umbes 2-3 korda kõrgem kui tavalises marihuaanas. Kuigi THC konsentratsiooni ja vaimuhaiguste esinemissageduse vahel pole seni selget seost leitud, peetakse seda täiendavaks riskiteguriks.

Di Forti töötas aastatel 2005-2011 410 esmakordse psühhoosi all kannatava patsiendiga, kelle vanus jäi 18-65 aasta vahele. Sümptomite seast võis leida nii häälte kuulmise, paranoilise käitumise kui hallutsinatsioonid. Võrdluseks kaasati 370 samas piirkonnas elavat vabatahtlikku. Analüüsis võrreldi nende kanepikasutust päevade, nädalate ja kuude lõikes.

Töörühm leidis, et hash-tüüpi kanepit haruharva, kord nädalas või päevas tõmmanute haigestumisriski polnud kanepist täielikult hoidunutest väga palju kõrgem. Samas polnud tegu ka statistiliselt oluliste tulemustega. Skunk-tüüpi kanepi puhul suudeti aga juba statistilise olulise künnist ületada. Skunki kord nädalas tõmmanute haigestumise risk oli kolm korda kõrgem, kui kanepist hoidunutel, seda iga päev tegevate linlaste puhul oli vahe aga juba viiekordne. Töörühma hinnangul võib igapäevast kange kanepi kasutamist seostada 24 protsendi diagnoositud häiretega.

Di Forti spekuleerib kolleegidega, et kõrgem haigestumisrisk on tingitud skunki keemilisest koostisest. Kuigi selles leidub tavapärasest rohkem THC-d, puudub selles pea täielikult kannabidool. Eelnevad uurimistööd on eelnevalt nõrgalt vihjanud, et ühendil on anti-psühhootilised omadused. Tasub märkida, et turul liikuva kanepi keskmine THC sisaldus on aasta-aastalt kasvanud. Kui 20 aasta eest leidus seda näiteks USA-s keskmiselt 4,5 protsenti, siis nüüdseks võib see ulatuda üle kaheksa protsendi.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaTartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.Tartu Ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo.
Vilo: riigist sõltub, kas IT-firmadele jagub tehisintellekti arendajaid

Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.

Teadlased: suurem liigirikkus lõunas tähendab suuremat ohtu kiskluse läbi hukkuda

Bioloogidele on seni olnud üldteada, et ekvaatori poole liikudes eluslooduse liigiline mitmekesisus suureneb. Sel nädalal maailma ühes mainekamas teadusajakirjas Science ilmunud artiklis näitasid 40 teadlast 21 riigist liblikaröövikute näitel aga seda, et suurem liigirikkus ekvaatoril tähendab ka suuremat tõenäosust kiskluse kaudu hukka saada.

Kopratamm hoiab jõevee jaheda

Kui kobras ehitab jõe peale tammi, langeb jõevee maksimumtemperatuur, hoides seega ära soojatundlike kalade kahjustusi.

WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.WannaCry rünnakut oleks viga siduda ühe üksiku tegijaga.
Küberekspert lunavararünnakust: tarvis läheks palju suuremat vapustust

Maailmas kümneid tuhandeid arvuteid tabanud WannaCry rünnakut oleks viga seostada vaid ühe organisatsiooni või rühmitusega, leiab küberjulgeoleku ekspert James Scott. Inimeste valvsuse tõstmiseks ja küberhügieeni parandamiseks läheb tarvis aga märksa suuremat vapustust.