Kangem kanep tõstab vaimsete häirete esinemisriski ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: AFP/Scanpix

Enam kui 400 esmakordse psühhoosiga haiglasse sattunud patsienti uurinud teadlased märgivad, et igapäevaselt kanget kanepit suitsetanutel diagnoositi psüühikahäiret viis korda sagedamini kui kanepit mitte kunagi proovinud sarnasse demograafilisse gruppi kuuluvatel inimestel. Populatsiooni lõikes võib igapäevase kange kanepi suitsetamist seostada neljandiku psühhoosidega

Ajakirjas Lancet Psychiatry ilmunud töö autorid eesotsas Marta Di Fortiga otsustasid Londoni lõunaosa linlaste kanepi tarvitamise harjumuste puhul teha selget vahet skunk- ja hash-tüüpi kanepi vahel. Tugevama lõhnaga skunkis leidub kanepi peamist toimeainet 9-tetrahüdrokannabinooli (THC) märgatavalt rohkem, suhteline sisaldus võis küündida kuni 15 protsendini ehk umbes 2-3 korda kõrgem kui tavalises marihuaanas. Kuigi THC konsentratsiooni ja vaimuhaiguste esinemissageduse vahel pole seni selget seost leitud, peetakse seda täiendavaks riskiteguriks.

Di Forti töötas aastatel 2005-2011 410 esmakordse psühhoosi all kannatava patsiendiga, kelle vanus jäi 18-65 aasta vahele. Sümptomite seast võis leida nii häälte kuulmise, paranoilise käitumise kui hallutsinatsioonid. Võrdluseks kaasati 370 samas piirkonnas elavat vabatahtlikku. Analüüsis võrreldi nende kanepikasutust päevade, nädalate ja kuude lõikes.

Töörühm leidis, et hash-tüüpi kanepit haruharva, kord nädalas või päevas tõmmanute haigestumisriski polnud kanepist täielikult hoidunutest väga palju kõrgem. Samas polnud tegu ka statistiliselt oluliste tulemustega. Skunk-tüüpi kanepi puhul suudeti aga juba statistilise olulise künnist ületada. Skunki kord nädalas tõmmanute haigestumise risk oli kolm korda kõrgem, kui kanepist hoidunutel, seda iga päev tegevate linlaste puhul oli vahe aga juba viiekordne. Töörühma hinnangul võib igapäevast kange kanepi kasutamist seostada 24 protsendi diagnoositud häiretega.

Di Forti spekuleerib kolleegidega, et kõrgem haigestumisrisk on tingitud skunki keemilisest koostisest. Kuigi selles leidub tavapärasest rohkem THC-d, puudub selles pea täielikult kannabidool. Eelnevad uurimistööd on eelnevalt nõrgalt vihjanud, et ühendil on anti-psühhootilised omadused. Tasub märkida, et turul liikuva kanepi keskmine THC sisaldus on aasta-aastalt kasvanud. Kui 20 aasta eest leidus seda näiteks USA-s keskmiselt 4,5 protsenti, siis nüüdseks võib see ulatuda üle kaheksa protsendi.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaUurimust eest vedanud Rutgersi ülikooli planeediteaduste dotsent Sonia Tikoo.Uurimust eest vedanud Rutgersi ülikooli planeediteaduste dotsent Sonia Tikoo.
Kuu magnetväli oli arvatust püsivam

Ameerika teadlased väidavad, et Kuu kunagine magnetväli püsis vähemalt miljard aastat kauem, kui seni arvatud.

Soovitused, kuidas vältida koolides valimiskampaaniat
Uuendatud: 09.08

Sel sügisel saavad esimest korda osaleda valimistel noored alates 16. eluaastast. See tähendab ühtlasi, et koolid on üha suurema poliitikute surve all – paljud otsivad võimalust oma töö tutvustamise egiidi all teha koolis valimiskampaaniat.

Teadlaste ennustus: sajandi lõpus nõuab ilmastik 150 000 inimelu aastas

Ekstreemsed ilmaolud võivad aastaks 2100 nõuda igal aastal kuni 150 000 inimelu, kui kliimasoojenemise vastu midagi ette ei võeta, ennustavad teadlased.

Käsnas elab miljardeid baktereid.Käsnas elab miljardeid baktereid.
Pesukäsnad kubisevad bakteritest, steriliseerimisest pole kasu

Köögis kraani kõrval lebav pesukäsn on bakteripesa. Nüüd tuleb välja, et svammis ei ela mitte ainult sadu tuhandeid kordi rohkem baktereid kui WC-poti kaanel, vaid ka katsetest seda steriliseerida pole erilist kasu. See kasvatab ainult potentsiaalselt haigusi tekitavate bakterite osakaalu.

Haigekassa raport: tööriist, mis sattus valedesse kätesse

Nädal pärast seda, kui Haigekassa ravikvaliteeti hindav raport avalikuks sai, on mitmed haiglad endiselt täpsustavate andmete ootel, sest raport on järelduste tegemiseks puudulik. Kõige suurema kriitika alla langevad raporti tegemiseks kogutud andmed - vaid raviarvetele toetuv statistika on reaalsusest kaugel ja teeb ülekohut. Et taolist raportit üldse koostatakse, on haiglate hinnangul tänuväärne, samuti oodatakse igasügisest kokkusaamist haigekassaga, kuis raportis olev üksipulgi läbi arutatakse.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.