28. novembril 1660 pandi alus Londoni Kuninglikule Seltsile   ({{commentsTotal}})

Londoni Kuningliku Seltsi hoone tänapäeval.
Londoni Kuningliku Seltsi hoone tänapäeval. Autor/allikas: Kaihsu Tai/Wikimedia Commons

28. novembril 1660 otsustas tosin briti loodusfilosoofi asutada mitteametlikult ühingu, millest kasvas hiljem välja Londoni Kuninglik Selts – üks Suurbritannia ja maailma juhtivaid teadusühinguid.

Ühingu peamiseks eesmärgiks oli toona loodusteaduste vallas oivalisuse edendamine. Haritud mehed kohtusid igal nädalal, et teha eksperimente ja arutada päevakajaliste teadusteemade üle. Asutajate hulka kuulus toonaste intellektuaalide koorekiht, teiste hulgas Christopher Wren, Robert Boyle, Sir Robert Moray, John Wilkins. Seltsile andis 1663. aastal oma õnnistuse ka kuningas Charles II ja selle nimeks sai ametlikult Londoni Kuninglik Selts.

Sajandite vältel muutus selts järjest professionaalsemaks ja teaduskesksemaks. Kui kuni 1847. aastani jäi küllaltki ebaselgeks, mille põhjal uusi liikmeid täpselt valiti, siis pärast seda mängis rolli vaid nende teaduslik panus.

Tosin aastat hiljem hakkas seltsi regulaarselt toetama Suurbritannia valitsus, mis võimaldas sellel rahastada aktiivselt ekspeditsioone, teadustööd ja inimeste teaduse vallas harimist.

Teiste seas on ajaloo vältel seltsi liikmete hulka kuulunud Isaac Newton, Charles Darwin, Benjamin Franklin, Ernest Rutherford, Albert Einstein, Dorothy Hodgkin, Francis Crick, James Watson and Stephen Hawking. latsenotst

 

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaSotsiaalmeedia keskkonna tarnija peab hiljemalt 24 tundi pärast vastava märgukirja saamist vastava sisuga materjali eetrist eemaldama.Sotsiaalmeedia keskkonna tarnija peab hiljemalt 24 tundi pärast vastava märgukirja saamist vastava sisuga materjali eetrist eemaldama.
Infoteadlane: närvidele käiva sõbra vaigistamisega teed iseendale karuteene

Valeuudiste, pettuste ja muu madala kvaliteediga info üha laienevat levikut saab selgitada inimeste piiratud tähelepanu ja informatsiooni üleküllusega. Valeinfo leviku piiramiseks ei piisa vaid inimeste eluterve kriitikameele arendamisest, tarvis läheb ka sotsiaalmeedia ettevõtete senisest jõulisemat sekkumist, selgub värskest teadustööst.

Vanalinna päevade avamineVanalinna päevade avamine
Postkommunismi varjud: vene elanikkonda iseloomustab endiselt skeptitsism

Kuigi peale valimisaktiivsuse on viimase 12 aasta jooksul suurenenud ka inimeste osalemine kodanikualgatustes, on Eesti elanikkond endiselt pigem võõrandunud ja skeptiline, selgub Tartu ülikooli ühiskonnateadlaste tehtud analüüsist. Siin mängib olulist rolli ka rahvuseline lõhe, mis on muutnud just siin elavad venelased pigem vaikselt protestivateks kui aktiivseteks kodanikeks.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.