25. novembril 1948 sündis kaabeltelevisioon ({{commentsTotal}})

Astoria linn.
Astoria linn. Autor/allikas: aselfcallednowhere/Wikimedia Commons
{{1480026381000 | amCalendar}}

25. novembril 1948 leiutati kaabeltelevisioon, kui Ameerika Ühendriikides Oregoni osariigis elav Leroy Parsons paigutas kohaliku hotelli katusele televisiooniantenni, võimendas selle poolt vastuvõetavat signaali ja edastas selle koaksiaalkaabli vahendusel oma elutuppa.

Parsoni naine oli näinud televiisorit aasta varem koos oma mehega Chicagos toimunud ringhäälingukonverentsi külastades. Tagasiteel teatas ta oma mehele, et tahab samuti televiisorit vaadata. Paari koduks oleva Astoria linna lähistel ei asunud toona aga ühtegi saatejaama. Järgmisel aastal avati see umbes 250 kaugusel asuvas Seattle'i linnakeses.

Jaama juhataja oli juhuslikult Parsonsi sõber. Koos tehtud arvutused näitasid, et signaal võiks ulatuda ka Astoriasse, kui antenn paigutatakse kohaliku kaheksakorruselise hotelli katusele. Insenerist Parson leidis peagi lahenduse signaali võimendamiseks ja selle oma üle tee asuvasse majja saatmiseks. Hotelli omaniku loaga püstitaski ta 25. novembriks 1948 katusele antenni. Kõik kulges laitmatult. Peagi vedas Parsons telepilti vahendavad kaablid hotelli fuajees ja kohaliku poe aknal asuva televiisori juurde.

Järgmiseks aastaks oli kohalike elanike huvi juba nii suur, et Parsonsi juhtimisel püstitati Astoria keskel asuvale mäele ühiskasutuses olev televisiooniantenn. Lähima suurlinna elanikud said televisiooni mõnusid nautida alles kolm aastat hiljem.

Loe lähemalt.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPaneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.Paneelmajade piirkonnad vajavad tähelepanu nii linnaplaneeringute kui ka investeeringute näol.
Doktoritöö: kaks tegurit, mis pikendavad paneelmajade eluiga

Eestis on ligikaudu 3000 raudbetoon-suurpaneelidest kortermaja, mis ehitatud möödunud sajandi teisel poolel, millest on praeguseks terviklikult renoveeritud kõigest vähem kui kümnendik. TTÜ doktoritöös tuuakse välja kaks tegurit, mis aitavad paneelmajade eluiga oluliselt pikendada.

TTÜ labor.TTÜ labor.
Eesti teadlase töörühm võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel

Rahvusvaheline neuroteadlaste töörühm, mida juhib eestlasest professor Mart Saarma, on pärast kümneaastast uurimistööd valmis kliiniliselt katsetama uut ravimit, mis võib tuua läbimurde Parkinsoni haiguse ravimisel.

Osama bin Laden.Osama bin Laden.
Doktoritöö analüüsis Usāma ibn Lādini sõnumeid uudse meetodiga

Tallinna ülikooli doktorant Helen Geršman uuris Saudi Araabiast pärit Usāma ibn Lādini kirjalikke ja suulisi sõnumeid retoorilisest vaatenurgast, mida pole sarnaselt varem analüüsitud.

Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Sauruste maailmale panid aluse vulkaanid

Kuidas dinosaurused hukkusid, see on praegu üsna selge: tuli suur asteroid, mis põhjustas üleilmse katastroofi. Kuid sauruste ajastu arvatavasti ka algas võimsate loodusnähtustega.