25. novembril 1948 sündis kaabeltelevisioon ({{commentsTotal}})

Astoria linn. Autor: aselfcallednowhere/Wikimedia Commons
{{1480026381000 | amCalendar}}

25. novembril 1948 leiutati kaabeltelevisioon, kui Ameerika Ühendriikides Oregoni osariigis elav Leroy Parsons paigutas kohaliku hotelli katusele televisiooniantenni, võimendas selle poolt vastuvõetavat signaali ja edastas selle koaksiaalkaabli vahendusel oma elutuppa.

Parsoni naine oli näinud televiisorit aasta varem koos oma mehega Chicagos toimunud ringhäälingukonverentsi külastades. Tagasiteel teatas ta oma mehele, et tahab samuti televiisorit vaadata. Paari koduks oleva Astoria linna lähistel ei asunud toona aga ühtegi saatejaama. Järgmisel aastal avati see umbes 250 kaugusel asuvas Seattle'i linnakeses.

Jaama juhataja oli juhuslikult Parsonsi sõber. Koos tehtud arvutused näitasid, et signaal võiks ulatuda ka Astoriasse, kui antenn paigutatakse kohaliku kaheksakorruselise hotelli katusele. Insenerist Parson leidis peagi lahenduse signaali võimendamiseks ja selle oma üle tee asuvasse majja saatmiseks. Hotelli omaniku loaga püstitaski ta 25. novembriks 1948 katusele antenni. Kõik kulges laitmatult. Peagi vedas Parsons telepilti vahendavad kaablid hotelli fuajees ja kohaliku poe aknal asuva televiisori juurde.

Järgmiseks aastaks oli kohalike elanike huvi juba nii suur, et Parsonsi juhtimisel püstitati Astoria keskel asuvale mäele ühiskasutuses olev televisiooniantenn. Lähima suurlinna elanikud said televisiooni mõnusid nautida alles kolm aastat hiljem.

Loe lähemalt.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaÜhe minuti loeng: mis muudab koolilapsed õnnetuks?

Kuigi on lihtne arvata, et õpilaste mureliku meele põhjus on kooliväsimus, võib olla väsimus hoopis märk mõningatest puuduvatest õpioskustest, leiab Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi teadur Grete Arro.

Video: TalveAkadeemia teaduspäev

Tartus ja Tallinnas toimunud Tudengiteaduse nädal tipnes teaduskeskuses Ahhaa toimuva teaduspäevaga. Ettekandeid tudengite uurimistöödest sai jälgida ka ERR Novaatori vahendusel. Teadustööde selleaastaseks läbivaks märksõnaks oli sel aastal jätkusuutlikkus.

Energiatootjate süsinikuheitmete maht ei kasva

Maailma energiasektori süsinikdioksiidiheitmete hulk ei kasvanud mullu kolmandat aastat järjest.