24. novembril 1859 ilmus Darwini tähtteos "Liikide tekkimine" ({{commentsTotal}})

Origin of species tiitelleht. Autor: Wikimedia Commons

24. novembril 1859 avaldas briti loodusuurija Charles Darwin tänaseks evolutsioonibioloogia klassikaks saanud teose "Liikide tekkimine", milles väitis ta, et kõik organismid on tekkinud evolutsiooni käigus loodusliku valiku toimel. 

Täispikka pealkirja "Liikide tekkimine loodusliku valiku teel ehk soodustatud rasside säilimine olelusvõitluses" kandev teos oli pöördeline. Darwin esitas raamatus veenvaid tõendeid, et Piiblis kirjeldatud loomislugu pole liikide tekkimise selgitamiseks ilmtingimata vajalik. Idee revolutsioonilisuse tõttu oli loodusuurija teooria kallal 1859. aastaks töötanud juba üle 20 aasta. Kuna idee liikide järjepidevast arengust oli ühiskonnale ja eriti usuringkondadele veel võõras, tundis ta vajadust esitada seda võimalikult täiuslikuna.

1858. aasta juunis sai Darwin aga Malaiasias töötavalt Alfred Russel Wallace'ilt kirja, milles kirjeldas ta lühidalt Darwini teooria põhiideed ja palus selle kirjastajale edastada, kui see piisavalt hea tundus. Pärast mõningast mõtlemisaega ja nõupidamist Šoti geoloogi Charles Lyelli ja ja Inglise botaaniku Joseph Hookeriga otsustas Darwin korraldada Londonis asuvas Linné ühingus kohtumise, kus esitleti korraga nii tema kui Wallace'i tööd esitleti.

Teooriat kokkuvõttev "Liikide tekkimine" ilmus aasta hiljem.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaPuuviljad võisid anda hoogu primaatide aju suurenemisele

Inimeste eellaste ja teiste primaatide ajumaht hakkas kasvama puuviljarikka toidusedeli toel, selgub kümneid primaate hõlmanud uuringust. Ajukoore suurust indiviidi ümbritseva sotsiaalse rühmaga seostav Robin Dunbar peab tööd näiteks halvasti tehtud eeltööst.

Psühholoog: sobimatu õpikeskkond tekitab koolinoortes depressiooni

Märtsi-aprilli Horisondile antud intervjuus viitab Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskuse teadur Grete Arro, et tänasel koolisüsteemil on oma roll selles, miks 12–19-aastased Eesti noored tarvitavad rohkem kui eales varem rahusteid ja antidepressante.

WMO: maailma kimbutavad jätkuvalt äärmuslikud ilmaolud

Möödunud aasta läks ajalukku rekordilise õhutemperatuuri, erakordselt väikese merejää ulatuse ning enneolematult kiire süsinikdioksiidi suhtelise sisalduse tõusuga, näitab Maailma Meteoroloogia Organisatsiooni raport. Aastat vürtsitasid mitmed äärmuslikud ilmaolud.