Kiire ja aeglane dieet annavad pikapeale sama tulemuse ({{commentsTotal}})

Kiirelt kaalu langetada pole mõtet, sedastab levinud arusaam, sest kaal, mille kiiresti kaotad, tuleb uuesti kiiresti tagasi. Nüüd tuleb välja, et see arusaam ei tarvitse olla midagi enamat kui tühipaljas müüt.

 

Austraalia teadlased eesotsas Joseph Proiettoga Melbourne'i ülikoolist tegid katseid 204 ülekaalulise inimesega. Osa neist pandi rangele, osa leebele dieedile. Range dieet seisnes selles, et kolme kuu jooksul said nad iga söögikorra ajal ainult sööki asendavat jooki juua, leebe dieedi pidajatel asendati söök joogiga ainult üks või kaks korda päevas. Muul ajal sõid nad nagu ikka ja see dieet kestis üheksa kuud.

Mõlemale rühmale seati sihiks langetada kehakaalu 15 protsendi võrra. Mis siis välja tuli? Tuli välja, et range dieedi pidajatest jõudsid soovitud sihini tervelt neli viiendikku, leebe dieedi pidajatest aga ainult pooled. Ent kaks ja pool aastat pärast katsedieedi lõpetamist olid mõlema rühma esindajad saanud tagasi keskmiselt 70 protsenti kaotatud kaalust.

Nii et näete nüüd ise – lühemas plaanis jõuavad range dieedi pidajad sihini kindlamini, aga pikaajalises plaanis kahel dieedil suurt vahet polegi.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaVaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Lapsed katsetasid, kas luubi ja peegli abil on võimalik õhupall katki teha - oli küll. Üsna pea pärast täpset laseriga sihtimist kärgataski pall puruks.Lapsed katsetasid, kas luubi ja peegli abil on võimalik õhupall katki teha - oli küll. Üsna pea pärast täpset laseriga sihtimist kärgataski pall puruks.
Õigus huviringides osaleda ei ole kõigile Eesti lastele võrdselt tagatud

Tänapäeval lastele avatud laialdastes võimalustes ei pruugi huviringides osalemine tunduda keeruline – kuid milline on tegelik olukord?

Vanalinna päevade avamineVanalinna päevade avamine
Postkommunismi varjud: vene elanikkonda iseloomustab endiselt skeptitsism

Kuigi peale valimisaktiivsuse on viimase 12 aasta jooksul suurenenud ka inimeste osalemine kodanikualgatustes, on Eesti elanikkond endiselt pigem võõrandunud ja skeptiline, selgub Tartu ülikooli ühiskonnateadlaste tehtud analüüsist. Siin mängib olulist rolli ka rahvuseline lõhe, mis on muutnud just siin elavad venelased pigem vaikselt protestivateks kui aktiivseteks kodanikeks.