Kiire ja aeglane dieet annavad pikapeale sama tulemuse ({{commentsTotal}})

Kiirelt kaalu langetada pole mõtet, sedastab levinud arusaam, sest kaal, mille kiiresti kaotad, tuleb uuesti kiiresti tagasi. Nüüd tuleb välja, et see arusaam ei tarvitse olla midagi enamat kui tühipaljas müüt.

 

Austraalia teadlased eesotsas Joseph Proiettoga Melbourne'i ülikoolist tegid katseid 204 ülekaalulise inimesega. Osa neist pandi rangele, osa leebele dieedile. Range dieet seisnes selles, et kolme kuu jooksul said nad iga söögikorra ajal ainult sööki asendavat jooki juua, leebe dieedi pidajatel asendati söök joogiga ainult üks või kaks korda päevas. Muul ajal sõid nad nagu ikka ja see dieet kestis üheksa kuud.

Mõlemale rühmale seati sihiks langetada kehakaalu 15 protsendi võrra. Mis siis välja tuli? Tuli välja, et range dieedi pidajatest jõudsid soovitud sihini tervelt neli viiendikku, leebe dieedi pidajatest aga ainult pooled. Ent kaks ja pool aastat pärast katsedieedi lõpetamist olid mõlema rühma esindajad saanud tagasi keskmiselt 70 protsenti kaotatud kaalust.

Nii et näete nüüd ise – lühemas plaanis jõuavad range dieedi pidajad sihini kindlamini, aga pikaajalises plaanis kahel dieedil suurt vahet polegi.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaGrafeeni abil nutiseadmega õhureostust mõõtma

Tartu ülikooli füüsikud avaldasid järjekordse töö õhukese süsinikukihi ehk grafeeni tulevaste kasutusvõimaluste kohta. Ei pruugi minna rohkem kui mõni aasta, mil meist igaühe mobiiltelefonis on sensor, mis aitab välisõhu reostatust mõõta ning puhtama õhuga liiklemisteid valida. 

Metsad mõjutavad nii kohalikku kui üleilmset kliimat

Metsad täidavad planeedi jahutamisel mitmekülgset rolli ja ei piirdu ainult süsinikdioksiidi talletamisega.

Uuring: hunnid langesid roomlaste propaganda ohvriks

Ajalooürikutes kirjeldatakse antiikaja lõpul Euroopasse tunginud hunne sageli "maad tabanud katku" või isegi millegi hullemana. Vana-Rooma riigi piirialadel elanud inimeste säilmeid uurinud teadlased leiavad aga, et lihtinimeste tasandil oli hunnide ja roomlaste kooselu märksa rahumeelsem.