Makemake saladused paljastatud ({{commentsTotal}})

Kunstniku nägemus Makemake pinnast.
Kunstniku nägemus Makemake pinnast. Autor: ESO/L. Calçada/Nick Risinger

Astronoomid on viimaks tähevarjutuse poolt pakutavat võimalust ära kasutades saanud lähemalt tutvuda 2005. aastal avastatud kääbus- planeedi Makemake omadustega. Vaatlused näitavad, et taevakeha on ellipilise kujuga, sellel puudub atmosfäär ja kääbusplaneedi pinna koostis varieerub sõltuvalt regioonist märkimisväärselt.


Neptuunist kaugemal asuvaid objekte on äärmiselt raske täpsemalt uurida. Isegi parimate teleskoopide lahutusvõime ei võimaldada kääbusplaneetide pinnale pilku heita. Ainus võimalus nende koostise kohta midagi teada saada, on saata sinna sond või ära kasutada juhtumeid, kus kääbusplaneedid mõnda kaugel asuvat tähte varjutavad. Polüneesia kultuuris maailma loonud jumaluse järgi nime saanud Makemake teeb seda aastas keskmiselt kolm korda, kuigi mõningatel juhtudel on kinnistäht taolisteks vaatlusteks liialt tuhm.


Tähevarjutuse ajal saab mõõta selle pikkust ja taevakeha poolt blokeeritava valguse hulka. Samuti pakub kasulikku informatsiooni ka see, kas Maani jõudva tähevalguse hulk kahaneb järsult või aeglasemalt. Viimasel juhul on taevakehal atmosfäär ja omakorda saab tuletada nii selle tiheduse ja koostise. Seekordsetel vaatlustel kasutatud kolm Euroopa Lõunaobservatooriumi teleskoopi aga tähe aeglast tuhmumist ja eredamaks muutumist ei täheldanud. Seega puudub vastupidiselt Pluutole Makemake'l mainimisväärne atmosfäär.


Lisaks sellele võib oletada, et kääbusplaneedil pole ka kuudesüsteemi, millega eelpool nimetatud eksplaneet tuntust kogunud on. Alternatiivselt jääb nende läbimõõt lihtsalt alla 200 kilomeetri. Kuna erinevate teleskoopide jaoks kestis varjutus erineva aja, saab välistada, et Makemake on ideaalse sfäärilise kujuga. Tõenäoliselt on selle läbimõõt ühes suunas umbes 5% võrra suurem kui teises – vastavalt 1500 ja 1430 kilomeetrit.


Viimaks selgitati välja taevakeha albeedo ehk kui palju sellele langevast valgusest tagasi kosmosesse peegeldub. Kuigi keskmine näitaja on Makemake puhul 0,77 – Kuu omast umbes 6,5 korda suurem – varieerub see sõltuvalt piirkonnast tunduvalt. Juhtiva hüpoteesi kohaselt külmus kääbusplaneedi atmosfäär osaliselt, mis selgitaks Make- make heledamaid piirkondi. Tumedamates regioonides on aga jäine kirme olulise vahe tekitamiseks liialt õhuke.


Seega kujutab kääbusplaneet tõenäoliselt kääbusplaneetide evolutsioonipuus Erise ja Pluuto vahelüli. Mil endisel Päikesesüsteemi välisplaneedil leidub atmosfäär, on Erisel see tervikuna külmunud. Seeläbi peegeldab viimane kosmosesse tagasi lausa 96% sellele langevast valgusest.


Töörühma uuimus ilmus ajakirjas Nature.

Toimetas Jaan-Juhan Oidermaa


Euroopa teadusruumi lõimumispoliitikatel võib olla teatavaid puudusi.Euroopa teadusruumi lõimumispoliitikatel võib olla teatavaid puudusi.
EL-i laienemine võis vähendada ida- ja lääneriikide vahelist teaduskoostööd

Kuigi Euroopa Liidu ühine teadusruum peaks soosima piiriülest koostööd, oleks see kasvanud ida- ja lääneriikide vahel liidu laienemiseta kiiremini, vihjab uus analüüs. Teadusruumi lõimumispoliitikate puudustele vaatamata võib hakata nägema aga ka märke, et ajude väljavoolust on saamas viimaks ajude ringlus.

Maailmaruumi kiviplaneetide seas valdavad veekerad

Kes eksoplaneete uurima sõidab, võtku igaks juhuks kindlasti sukeldusvarustus kaasa, sest üks teadlane on nüüd statistikamudeliga välja rehkendanud, et suuremal osal universumi kivise pinnaga planeetidest katab sellest pinnast enamat kui 90 protsenti meri.

Uus eestikeelne tõlkeprogramm annab teksti edasi sujuvamalt ja autentsemalt

Tartu Ülikooli keeletehnoloogide töögrupp tegi valmis masintõlke programmi, mis põhineb uudsel meetodil ehk tehisnärvivõrkude süsteemil. Tõlkeprogrammi demoversiooni saavad kõik huvilised internetikeskkonnas järele proovida.