Makemake saladused paljastatud ({{commentsTotal}})

Kunstniku nägemus Makemake pinnast.
Kunstniku nägemus Makemake pinnast. Autor/allikas: ESO/L. Calçada/Nick Risinger

Astronoomid on viimaks tähevarjutuse poolt pakutavat võimalust ära kasutades saanud lähemalt tutvuda 2005. aastal avastatud kääbus- planeedi Makemake omadustega. Vaatlused näitavad, et taevakeha on ellipilise kujuga, sellel puudub atmosfäär ja kääbusplaneedi pinna koostis varieerub sõltuvalt regioonist märkimisväärselt.


Neptuunist kaugemal asuvaid objekte on äärmiselt raske täpsemalt uurida. Isegi parimate teleskoopide lahutusvõime ei võimaldada kääbusplaneetide pinnale pilku heita. Ainus võimalus nende koostise kohta midagi teada saada, on saata sinna sond või ära kasutada juhtumeid, kus kääbusplaneedid mõnda kaugel asuvat tähte varjutavad. Polüneesia kultuuris maailma loonud jumaluse järgi nime saanud Makemake teeb seda aastas keskmiselt kolm korda, kuigi mõningatel juhtudel on kinnistäht taolisteks vaatlusteks liialt tuhm.


Tähevarjutuse ajal saab mõõta selle pikkust ja taevakeha poolt blokeeritava valguse hulka. Samuti pakub kasulikku informatsiooni ka see, kas Maani jõudva tähevalguse hulk kahaneb järsult või aeglasemalt. Viimasel juhul on taevakehal atmosfäär ja omakorda saab tuletada nii selle tiheduse ja koostise. Seekordsetel vaatlustel kasutatud kolm Euroopa Lõunaobservatooriumi teleskoopi aga tähe aeglast tuhmumist ja eredamaks muutumist ei täheldanud. Seega puudub vastupidiselt Pluutole Makemake'l mainimisväärne atmosfäär.


Lisaks sellele võib oletada, et kääbusplaneedil pole ka kuudesüsteemi, millega eelpool nimetatud eksplaneet tuntust kogunud on. Alternatiivselt jääb nende läbimõõt lihtsalt alla 200 kilomeetri. Kuna erinevate teleskoopide jaoks kestis varjutus erineva aja, saab välistada, et Makemake on ideaalse sfäärilise kujuga. Tõenäoliselt on selle läbimõõt ühes suunas umbes 5% võrra suurem kui teises – vastavalt 1500 ja 1430 kilomeetrit.


Viimaks selgitati välja taevakeha albeedo ehk kui palju sellele langevast valgusest tagasi kosmosesse peegeldub. Kuigi keskmine näitaja on Makemake puhul 0,77 – Kuu omast umbes 6,5 korda suurem – varieerub see sõltuvalt piirkonnast tunduvalt. Juhtiva hüpoteesi kohaselt külmus kääbusplaneedi atmosfäär osaliselt, mis selgitaks Make- make heledamaid piirkondi. Tumedamates regioonides on aga jäine kirme olulise vahe tekitamiseks liialt õhuke.


Seega kujutab kääbusplaneet tõenäoliselt kääbusplaneetide evolutsioonipuus Erise ja Pluuto vahelüli. Mil endisel Päikesesüsteemi välisplaneedil leidub atmosfäär, on Erisel see tervikuna külmunud. Seeläbi peegeldab viimane kosmosesse tagasi lausa 96% sellele langevast valgusest.


Töörühma uuimus ilmus ajakirjas Nature.

Toimetas Jaan-Juhan Oidermaa


Elevant.Elevant.
Plastplaneet: inimeste valmistatud plastmass kaalub miljard elevanti

Plast on populaarne. Selles pole mingit kahtlust. Materjali masstootmise algusest saati on valmistatud plasti niivõrd palju, et kaaluda üles enam kui miljard elevanti. Taaskasutusse on jõudnud sellest aga vaid napid üheksa protsenti, näitavad värsked arvutused.

Lisatud graafikud.

Õpilaste teadusajakirjas Akadeemiake on teadlaste range eelretsenseerimise läbinud kaheksa värsket õpilasteuurimust. Akadeemiakese toimetus tegi koos ERR Novaatoriga kolmest tööst kokkuvõtted.
Taimetarkus
Karulauk.Karulauk.
Laansoo: inimeste taimeteadlikkus võiks olla kõrgem

Botaanik Urmas Laansoo sõnul on viimastel aastatel kasvanud ravim- ja metsataimede populaarsus, kuid inimeste teadlikkus pole menukusele järele jõudnud. Sestap leiab Laansoo, et korilusentusiastid peaksid tegema rohkem kodutööd enne kui metsast tundmatu leht või õis koju tuuakse. 

Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.Ravimtaimena tuntud nõgesest saab matka tarbeks ka hea köie.

Etnobotaanik: rahvas on ikka leidnud taimedele nutikaid kasutusviise

Etnobotaanik Raivo Kalle nendib, et meie eelkäijad on olnud taimeriigiga rohkem ühenduses ja leidnud kõigile metsasaadustele rakendust. Samas on teadlase hinnangul viimastel aastatel taimeteadlikkus kasvanud, mistõttu on ka linnainimesed taastamas sidet loodusega. 

Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.Emase humala-eistekedriku tiivad on kollased ja nende siruulatus on umbes 48 millimeetrit.
Video: nähtamatu kummituse ehk tantsulise ööliblika varjatud elukäik

Tartu ülikooli putukateadlane Sille Holm jälgis kodutalu hoovis Euroopa ühe tantsulisema ööliblika humala-eistekedriku varjatud elu nukust eduka paaritumiseni ja avaldas sellest Instagramis lõbusa video. Skandinaavia ja germaani mütoloogias tuntakse humala-eistekedrikut "nähtamatu kummitusena". 

TõstmineTõstmine
Vaid spordijook ei pane lihast kasvama

Hargnenud ahelaga aminohapped leutsiin, valiin ja isoleutsiin kannavad spordijookides koos lühendit BCAA. Leutsiin, valiin ja isoleutsiin moodustavad üle kolmandiku meie lihaskiust. Kuid lihaskasvu täiemahuliseks stimuleerimiseks vaid neist ei piisa.

Geko jalg.Geko jalg.
Gekojalast inspireeritud robot aitab päästa maailma kosmoseprügist

Kus on käinud inimesed, sealt leiab ka rämpsu. Alates esimestest kosmose vallutamise plaanidest saadik on suutnud inimkond tekitada maakera ümber enam kui poolest miljonist rusutükist koosneva pilve. Segaduse klaarimise võti võib peituda maailma peaaegu kõige osavamates ronijates – gekodes – ja neist inspireeritud robotites.

Kaheksas raseduskuu.Kaheksas raseduskuu.
Doktoritöö: kes vastutab, kui Eestis sünnib laps, keda vanemad ei soovinud?

Kas tervishoiuteenuse osutaja peaks hüvitama lapse ülalpidamiskulud, kui isikud on soovinud lapse saamist vältida, kuid arsti eksimuse tõttu naine siiski rasestub ja sünnitab igas mõttes terve lapse? Aga kui sündiv laps on raske puudega?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.