Soojus kasvatab troopika õierohkust ({{commentsTotal}})

S.
S. Autor/allikas: Joseph Wright/Florida osariigiülikool
Priit Ennet

Juba väikese temperatuuritõusu mõjul puhkeb troopikametsas märksa rohkem õisi. Niisuguse järelduse teeb Ameerika Ühendriikide Florida Osariigiülikooli teadlane Stephanie Pau oma uurimistöö põhjal ajakirjas Nature Climate Change.


Poau uuris, kuidas õhutemperatuuri, pilvkatte ja sademehulga erinevused mõjutab troopikametsas leiduvate õite arvu. Selgus, et õite arvu mõjutab nii pilvkate kui ka temperatuur. Ja et pilvede mõju on lühiajalisem, temperatuuri oma aga kestvam.


Troopikametsi on nende suure hapniku produktsiooni tõttu nimetatud ka maakera kopsudeks ja õite arv arvatakse olevat hea metsade seisundi näitaja. Võib arvata, et kui temperatuur tõuseb liiga kõrgele, siis hakkab õite hulk metsas taas kahanema, aga Pau sõnul paistab praegu, et sellise kõrguseni tema ja ta kolleegide uuritud paikades praegu veel temperatuur tõusnud ei ole.


Pau juhitud rahvusvaheline teadlasrühm analüüsis oma uuringus nii metsas endas kogutud andmeid kui ka satelliitvaatluste tulemusi. Vaatluse all olid Panamale kuuluval Barro Colorado saarel ja Ameerika Ühendriikidega assotsiatseerunud Puerto Ricol kasvavad metsad. Panama metsas on näiteks viimastel aastakümnetel õite arv kasvanud umbes 3% aastas ja Pau sõnul tunduv selle põhjuseks olevat just temperatuuritõus.


Vaata veel:

Even Slight Temperature Increases Causing Tropical Forests to Blossom (Science Daily)Antarktise rannikuvete bakterid peitsid viiruste eellaste saladust

Viirused on kummalised tegelased. Elusolendeiks neid enamasti ei peeta, ja kust nad pärit on, ei teata. Nüüd on Antarktise ranniku lähistelt väikestelt saartelt saadud arvatavasti üsna oluline viide viiruste võimalikule tekkeloole.

Lida Ajeri koobas.Lida Ajeri koobas.
Nüüdisinimesed jõudsid Kagu-Aasiasse arvatust tuhandeid aastaid varem

"Ta nimetas seda kohta Lida Ajeriks. Kõlab meeldejäävalt, eks pole? Kuid kohalikus keeles tähendab see "vesikeelt". Tead, kui paljusid koopaid nad seal niimoodi nimetavad?" küsis Macquarie ülikooli paleontoloog Kira Westaway retooriliselt. Mõnikord tähendab suurte loodusteadlaste jälgedes käimine sõna otseses mõttes päevade kaupa džunglites trampimist. Teisalt aitab see lahendada aeg-ajalt enam kui 120 aasta vanuseid mõistatusi.

Isegi ateistid peavad oma kaasmõtlejaid usklikest amoraalsemateks

Ateistid on ebamoraalsed ja neid ei saa usaldada. Nii arvavad 13 eriilmelises ühiskonnas tehtud uuringu põhjal isegi ateistid ise. Tulemused viitavad, et ateistide suhtes tuntavad eelarvamused on paljudes maailma riikides sügavalt ühiskonda juurdunud.

Lapsed vajavad uue keele omandamiseks emakeelega sarnast suhtluskogemust, kinnitavad spetsialistid. Mida varem alustada, seda paremad tulemused saavutatakse, kinnitavad nad.Lapsed vajavad uue keele omandamiseks emakeelega sarnast suhtluskogemust, kinnitavad spetsialistid. Mida varem alustada, seda paremad tulemused saavutatakse, kinnitavad nad.
Uued soovitused: laste ekraaniaja piiramisest enam ei piisa

Sõpradega suhtlemine algab hommikul veel enne kui voodist tõustud ning lõppeb viimase asjana kui nutitelefon pannakse öökapile või padja alla. Nende kahe hetke vahele jääb terve hulk väga mitmekülgseid suhtlemise, aga ka üksiolemise viise internetis. Nii võiks võtta kokku laste meediauurija Sonia Livingstone'i ja tema kolleegi Alicia Blum-Rossi viimase uuringu tulemused ja soovitused.

600 eesti eaka veri aitab arendada vananemist pidurdavat ravimit

Meie veres on biomarkerid, mis annavad viis või isegi kümme aastat varem märku organismi vananemisest, n-ö suremisprotsessi algusest. Mis oleks, kui suudaksime seda protsessi edasi lükata ehk pidurdada vananemist? Me ei tea, mis siis täpselt oleks, küll aga on USA idufirma liikunud Eesti Geenivaramu teadlaste abiga sammu sellele lähemale.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.