Uus viis südameatakkide ravimiseks võib päästa tuhandeid elusid ({{commentsTotal}})

Angioplastika arteri avamiseks.
Angioplastika arteri avamiseks. Autor/allikas: Wikimedia Commons.
Toimetas Merle Must.
Ühendkuningriikide kardioloogide hinnangul saaks uue südameatakkide ravimisviisiga, kus puhastatakse kõik ahenenud arterid, mitte vaid üks täielikult ummistunud veresoon, päästa tuhandeid elusid.

Igal aastal tehakse Ühendkuningriikides umbes 25 000 südameataki saanud inimesele angioplastika ehk ahenenud arterit avav operatsioon. Sellega viiakse arterisse selle avamiseks peenike toru ja taastatakse verevool. 

Kuigi vereklomp võib olla ummistanud vaid ühe veresoone, on tavaline, et teisedki on ahenenud. Praegu soovitatakse kirurgidel tegeleda vaid ataki põhjustanud arteriga, kus on verevool täielikult blokeeritud.

Kardioloog Keith Oldroydi sõnul arvatakse, et ühe arteri avamise ajal pole teise ja kolmanda ravimine enam ohutu. Ta märkis, et mõnikord tuleb patsient juba paari nädala pärast haiglasse ravi jätkamiseks tagasi, seega tuleks see nõue üle vaadata.

Käesolevas uuringus osales 465 patsienti viiest Briti kliinikust. Pooltel neist puhastati kõik ahenenud arterid, ülejäänusid raviti harilikul viisil. Teadlased avastasid, et uus tehnoloogia vähendas nii suremust kui ka järgmise südameataki ohtu või ka tüsistusi. Tulemused olid uurijate jaoks niivõrd olulised, et teadustöö õnnestus lõpetada enne algselt plaanitud aega.

Kõikide kitsenenud arterite avamine pikendas operatsiooniaega keskmiselt 20 minuti võrra. 
Glasgow ülikooli professori Colin Berry sõnul on võimalik uut ravimeetodit üsna lihtsalt ka patsientidel rakendada.

Teadlaste meelest tuleb sellest uuringust lähtudes jätkata võimalikult kiiresti suuremate ja laiaulatuslikumate teadustöödega. Berry sõnul on see vajalik, et käsitleda ravi täpset kulgu ja kulu. 
Siiski usub ta, et kuna ravi abil on võimalik vähendada järgmiste südameatakkide ohtu, siis on see abiks nii inimeste tervise hoidmisel kui ka ravikuludelt säästmisel.

Teadustöö tulemused on avaldatud väljaandes New England Journal of Medicine

Loe veel:


Vaade Emajõele.Vaade Emajõele.
Teadlased ei näe Emajõe tselluloositehase plaane loodussäästlikena

Eesti puidu väärindamine on teretulnud, kuid praeguste pealiskaudsete andmete põhjal tehtud analüüside põhjal on küsitav, kas Emajõgi kannaks välja tehasest tuleva lisareostuse. Paistab ka, et riigil pole plaani, kuidas majandada metsa siis, kui Tartumaal on ettevõte, kes on valmis ära ostma kõik Eesti ekspordiks mineva puidu. Tselluloositehase mõjude üle veele ja metsale arutlesid Teaduste Akadeemia seminaril Tartu teadlased.

Lapsed katsetasid, kas luubi ja peegli abil on võimalik õhupall katki teha - oli küll. Üsna pea pärast täpset laseriga sihtimist kärgataski pall puruks.Lapsed katsetasid, kas luubi ja peegli abil on võimalik õhupall katki teha - oli küll. Üsna pea pärast täpset laseriga sihtimist kärgataski pall puruks.
Õigus huviringides osaleda ei ole kõigile Eesti lastele võrdselt tagatud

Tänapäeval lastele avatud laialdastes võimalustes ei pruugi huviringides osalemine tunduda keeruline – kuid milline on tegelik olukord?

Vanalinna päevade avamineVanalinna päevade avamine
Postkommunismi varjud: vene elanikkonda iseloomustab endiselt skeptitsism

Kuigi peale valimisaktiivsuse on viimase 12 aasta jooksul suurenenud ka inimeste osalemine kodanikualgatustes, on Eesti elanikkond endiselt pigem võõrandunud ja skeptiline, selgub Tartu ülikooli ühiskonnateadlaste tehtud analüüsist. Siin mängib olulist rolli ka rahvuseline lõhe, mis on muutnud just siin elavad venelased pigem vaikselt protestivateks kui aktiivseteks kodanikeks.